Wyposażenie nowoczesnych przedszkoli

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesne przedszkole to miejsce, w którym dzieciom poza bezpieczeństwem, zapewnia się także optymalne warunki do rozwoju. Nowoczesne wyposażenie pozwala placówce opiekuńczo-wychowawczej spełniać takie wszechstronne funkcje. Przy okazji poprawiając jej wizerunek i zwiększając konkurencyjność. Co musi się znaleźć w przedszkolu, a w co po prostu warto zainwestować?

Urządzając salę zabaw

Sala zabaw to najważniejsze miejsce w przedszkolu. Dzieci spędzają w niej większość czasu, więc musi być bezpieczna i interesująca. Certyfikowane wyposażenie będzie odpowiedzią na oba kryteria. Każdy stolik, krzesełko czy szafka muszą spełniać wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Co więcej, zadaniem prowadzących przedszkole jest dopasowanie mebli do potrzeb poszczególnych dzieci. Tak, by siedzące przy stoliku maluchy nie garbiły się, a zarazem prawidłowo opierały stopy. Materiały wykorzystane do wykończenia sali zabaw powinny być antyalergiczne i łatwe w czyszczeniu. Dzieci bardzo lubią kąciki zabaw, więc w przedszkolu nie może ich zabraknąć.

Niektóre stanowią stały element wyposażenia, inne można regularnie zamieniać i wykorzystywać podczas zajęć tematycznych. Do najpopularniejszych należy kącik kuchenny, dom dla lalek, kącik muzyczny, kącik naukowca czy sklepik. Poszczególne z nich wymagają odpowiedniego wyposażenia. W kąciku sportowca przyda się pufa piłka, niebieskich akcentów nie zabraknie w kąciku morskim, a książeczki będą przechowywane w przedszkolnej biblioteczce. 

Zabawki tradycyjne i interaktywne

Trudno wyobrazić sobie przedszkole bez zabawek. Co więcej, oczekiwania względem tych przedmiotów systematycznie rosną. Przed zapisaniem pociechy do konkretnej placówki, rodzice pytają o to, czym ich dzieci będą się bawić. Nie wszyscy opiekunowie są jednak zgodni, co do poziomu zaawansowania zabawek. Niektórzy preferują interaktywne modele, dające mnóstwo możliwości spędzania czasu. Inni skłaniają się ku tradycyjnym drewnianym klockom, które mają rozwijać wyobraźnię maluchów. Wszechstronne wyposażenie odpowie na wszystkie oczekiwania, a przede wszystkim będzie ciekawsze dla dzieci. Zabawki bezwarunkowo muszą być dostosowane do wieku przedszkolaków. Podopiecznych najlepiej podzielić na grupy, do których następnie dopasowywane jest wyposażenie.

Chłopcy na pewno będą zainteresowani samochodzikami i klockami lego, dziewczynki chwycą za naczynia kuchenne i będą bawiły się lalkami Barbie. W przedszkolu nie powinno zabraknąć też uniwersalnych zabawek. Atrakcyjnych dla wszystkich dzieci, jak chociażby produkty sprzedawane w sklepiku czy instrumenty muzyczne. Już w najmłodszych grupach organizowane jest czytanie książeczek. W wyciszającym kąciku warto ustawić kolorowe fotele firmy Sako, na których opiekunowie i ich podopieczni zajmą wygodne pozycje na czas wspólnej lektury. Duży wybór takich mebli można znaleźć na http://ecopuf.pl/p,Fotel-Sako,19.html

Łazienka i szatnia w przedszkolu

Przedszkole musi posiadać łazienkę, dostosowaną do wieku dzieci. Przepisy określają liczbę i wysokość poszczególnych elementów wyposażenia. Nie precyzują co prawda, jak ma ona wyglądać, ale w praktyce im bardziej zadba się o estetykę, tym dzieci chętniej będą korzystały z łazienki. Regularne mycie rąk nie będzie problemem. A jest to podstawa w profilaktyce różnego rodzaju infekcji. W utrzymaniu czystości w sali zabaw pomocna jest także szatnia. Każde dziecko powinno mieć tam własną szafkę na ubrania oraz buty. Nieodzowne są ławeczki, wysokością dostosowane do wzrostu maluchów. Bez nich przebieranie zajmuje znacznie więcej czasu.

W nowoczesnym przedszkolu nie należy bagatelizować estetyki łazienki i szatni. Ta ostatnia często jest wizytówką całej placówki, ponieważ znajduje się tuż przy wejściu. Wszyscy odwiedzający przedszkole przechodzą przez to pomieszczenie, więc powinno być ono ładnie wykończone. Kolorowe fronty szafek to standard, tradycyjne ławki można natomiast zamienić wzorzystymi pufami z wytrzymałego materiału. W wielobarwnej szatni, poza tradycyjną tablicą ogłoszeń, warto powiesić rysunki wszystkich przedszkolaków. Takie dodatki ocieplą każde wnętrze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać odpowiednie?
Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać odpowiednie?
Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko moda. Chronią one oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może prowadzić do uszkodzenia oczu, zaćmy, […]
Jakie akcesoria są przydatne przy projektowaniu i drukowaniu z pomocą drukarki 3D?
Jakie akcesoria są przydatne przy projektowaniu i drukowaniu z pomocą drukarki 3D?
Drukarki 3D mogą być wykorzystywane do wielu zastosowań, od prototypowania po produkcję. Aby w pełni wykorzystać możliwości drukarki, należy rozważyć […]
Jak wybrać modne kolczyki dla siebie?
Jak wybrać modne kolczyki dla siebie?
Biżuteria do doskonała ozdoba ciała, która uwielbiana jest przez kobiety w każdym wieku. Modne dodatki powinny być dobrane do gustu […]