Jakie badania wchodzą w skład badania wzroku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie oczu jest bardzo ważną częścią regularnej opieki zdrowotnej. Jest to sposób, w jaki lekarz może sprawdzić, czy nie ma problemów, zdiagnozować schorzenia i dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia pewnych chorób. 

Poniżej znajduje się lista niektórych z najczęstszych testów i co mierzą:

Badanie ostrości wzroku 

Jest to prawdopodobnie najbardziej znany test, w którym widzisz wykres z literami i cyframi, a lekarz prosi Cię o przeczytanie tego, co możesz. Badanie to mierzy, jak dobrze Twoje oczy mogą skupić się na obiektach znajdujących się w różnych odległościach.

Test widzenia kolorów 

W przypadku tego testu lekarz pokaże Ci serię kolorowych kropek lub kształtów i zapyta Cię, które z nich mają różne odcienie lub kolory. Wyniki pomagają określić, czy problemy z widzeniem kolorów mogą być przyczyną pewnych trudności z czytaniem lub rozpoznawaniem kolorów.

Badanie oftalmoskopowe 

Lekarz używa instrumentu zwanego oftalmoskopem, aby zajrzeć do wnętrza oka w poszukiwaniu oznak choroby lub nieprawidłowości. Badanie to może być również określane jako badanie „okulomotoryczne”, ponieważ polega ono na sprawdzeniu, jak dobrze oczy poruszają się podczas skupiania wzroku na obiektach znajdujących się blisko i daleko.

Badanie siatkówki 

Lekarz używa specjalnych przyrządów do obejrzenia siatkówki (warstwy wrażliwej na światło z tyłu oka). Problem z siatkówką może spowodować ślepotę, jeśli nie zostanie szybko wyleczony za pomocą operacji laserowej lub innych metod leczenia, takich jak leki.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://medicenter.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o garnki i patelnie, aby posłużyły na długo?
Jak dbać o garnki i patelnie, aby posłużyły na długo?
Niestety dobre garnki i patelnie nie są tanie, dlatego trzeba o nie umiejętnie zadbać. Co zrobić, aby przez wiele lat […]
Kurs językowy – czy warto uczyć się go przez internet?
Kurs językowy – czy warto uczyć się go przez internet?
Znajomość języków obcych jest dziś niezwykle przydatna i to nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym. Potrafiąc porozumiewać […]
Skrzynia biegów w samochodzie – jakie funkcje pełni?
Skrzynia biegów w samochodzie – jakie funkcje pełni?
Skrzynia biegów w samochodzie to seria biegów i trybów, które umożliwiają przeniesienie mocy z silnika na koła. Skrzynia biegów dzieli […]