Jakie badania wchodzą w skład badania wzroku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie oczu jest bardzo ważną częścią regularnej opieki zdrowotnej. Jest to sposób, w jaki lekarz może sprawdzić, czy nie ma problemów, zdiagnozować schorzenia i dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia pewnych chorób. 

Poniżej znajduje się lista niektórych z najczęstszych testów i co mierzą:

Badanie ostrości wzroku 

Jest to prawdopodobnie najbardziej znany test, w którym widzisz wykres z literami i cyframi, a lekarz prosi Cię o przeczytanie tego, co możesz. Badanie to mierzy, jak dobrze Twoje oczy mogą skupić się na obiektach znajdujących się w różnych odległościach.

Test widzenia kolorów 

W przypadku tego testu lekarz pokaże Ci serię kolorowych kropek lub kształtów i zapyta Cię, które z nich mają różne odcienie lub kolory. Wyniki pomagają określić, czy problemy z widzeniem kolorów mogą być przyczyną pewnych trudności z czytaniem lub rozpoznawaniem kolorów.

Badanie oftalmoskopowe 

Lekarz używa instrumentu zwanego oftalmoskopem, aby zajrzeć do wnętrza oka w poszukiwaniu oznak choroby lub nieprawidłowości. Badanie to może być również określane jako badanie „okulomotoryczne”, ponieważ polega ono na sprawdzeniu, jak dobrze oczy poruszają się podczas skupiania wzroku na obiektach znajdujących się blisko i daleko.

Badanie siatkówki 

Lekarz używa specjalnych przyrządów do obejrzenia siatkówki (warstwy wrażliwej na światło z tyłu oka). Problem z siatkówką może spowodować ślepotę, jeśli nie zostanie szybko wyleczony za pomocą operacji laserowej lub innych metod leczenia, takich jak leki.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://medicenter.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety szamb plastikowych
Zalety szamb plastikowych
W miejscach, gdzie wyjątkowo trudno jest doprowadzić kanalizację, właściciele domów jednorodzinnych mają ograniczone możliwości odprowadzania ścieków. Jedną z najłatwiejszych metod […]
Dlaczego wybór odpowiednich kolczyków ślubnych jest tak ważny?
Dlaczego wybór odpowiednich kolczyków ślubnych jest tak ważny?
Panny młode zawsze szukają idealnych akcesoriów do noszenia w ich wielkim dniu. Kolczyki są jednym z najbardziej popularnych wyborów, a […]
W czym może pomóc psychoterapia?
W czym może pomóc psychoterapia?
Kiedyś chodzenie na psychoterapię uchodziło za coś dziwnego. Obecnie jest to już normalne, a nawet traktowane jako coś pozytywnego – […]