Czynniki mające wpływ na smak kawy

Życie i styl

Aromatyczna kawa to jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie najchętniej pitych napojów na całym świecie. Posiada dwie kluczowe zalety – znakomicie rozbudza organizm o poranku, przygotowując go skutecznie do działania w ciągu dnia, a także świetnie smakuje. Należy jednak koniecznie podkreślić, że na ostateczny smak kawy ogromny wpływ ma kilka istotnych czynników (zwłaszcza rodzaj samego produktu). 

Zwracajmy uwagę na jakość wody

Główny czynnik decydujący o smaku kawy to oczywiście jej typ. Arabika jest znacznie delikatniejsza i posiada niższą zawartość kofeiny aniżeli robusta. Ta druga charakteryzuje się dodatkowo bardziej gorzkawym, wyraźnie wyczuwalnym posmakiem. Duże znaczenie w omawianym kontekście ma ponadto poziom zmielenia ziaren. W praktyce okazuje się, że najdrobniejsza kawa mielona pochodząca bezpośrednio z młynka żarnowego daje wyjątkowo mocny napar. Zasada jest tutaj prosta – im grubsze okruchy, tym smak staje się łagodniejszy.

Kolejny niezwykle ważny element to jakość oraz temperatura wody zastosowanej w procesie parzenia. Z twardej wody pozyskamy prawdopodobnie napój goryczkowy, natomiast z miękkiej – neutralny lub słodkawy. Przy okazji pamiętajmy, że wrzątek pozbawia napar olejków eterycznych, a tym samym znacząco obniża głębię smaku. Pożądana temperatura mieści się zatem w przedziale 85-96 stopni Celsjusza. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że zbyt długie przechowywanie kawy w półce kuchennej skutkuje przeważnie jej zwietrzeniem, przez co traci ona aromat oraz smak. Najlepiej zużyć opakowanie w ciągu kilku miesięcy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =

Życie i styl
Czerwona torebka – klasyka gatunku

Romantyczna randka, spotkanie ze znajomymi w ulubionej restauracji, albo impreza okolicznościowa w gronie rodzinnym to doskonałe okazje na to, by …

Życie i styl
Jakie przekąski na imprezę kupić?

Jeśli organizujesz przyjęcie, chcesz mieć pewność, że Twoi goście dobrze się bawią. Przekąski są doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu, …