Wykonywanie form przestrzennych przy pomocy plotera

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie produkowane plotery laserowe pozwalają na wycinanie, nanoszenie obrazu oraz grawerowanie różnego rodzaju płaskich materiałów. Coraz częściej urządzenia te wykorzystuje się również do wykonywania form przestrzennych. Zatem, jakie projekty trójwymiarowe można realizować za pomocą ploterów? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w dalszej części naszego krótkiego artykułu.

Zastosowanie współcześnie produkowanych ploterów

Tradycyjne plotery tnące pozwalają na nacinanie oraz wycinanie dwuwymiarowych lub trójwymiarowych kształtów w materiałach płaskich (na przykład papierze, kartonie, styropianie, czy też sklejce). Ich zastosowanie jest szczególnie popularne w branży reklamowej, architekturze, stolarstwie, czy też modelarstwie. Tak szerokie możliwości wykorzystania sprawiają, iż coraz więcej firm, nawet tych nie dysponujących dużym budżetem, decyduje się na zakup własnego używanego plotera tnącego.

Osobnym zagadnieniem są tak zwane plotery 3D. Zazwyczaj są to urządzenie grawerujące lub grawerująco-tnące, które wyposażone są w możliwość operowania w trzech wymiarach (głowica robocza może się poruszać w osi x, y oraz z). Pozwalają one na tworzenie niejednokrotnie bardzo skomplikowanych form przestrzennych z różnego rodzaju miękkich lub twardych materiałów. Plotery 3D są szczególnie często wykorzystywane przez firmy zajmujące się tworzeniem trójwymiarowych wizualizacji projektów architektonicznych, stolarstwem, czy też szeroko pojętym marketingiem (coraz większą popularność zyskują trójwymiarowe gadżety reklamowe).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak pomysłowo można wykorzystać wiklinę w tworzeniu przestrzeni ogrodu?
Jak pomysłowo można wykorzystać wiklinę w tworzeniu przestrzeni ogrodu?
Wiklina to bardzo wdzięczny materiał, który możemy wykorzystać w naszym ogrodzie. W sklepach znajdziemy mnóstwo ozdób wykonanych z tego tworzywa […]
Hiperautomatyzacja – jakie są jej zalety?
Hiperautomatyzacja – jakie są jej zalety?
Hiperautomatyzacja to następna generacja automatyzacji. Można ją zdefiniować jako zestaw technologii pozwalających przedsiębiorstwom na automatyzację zadań, które wcześniej uważano za […]
Krótka historia grzańca
Krótka historia grzańca
Ciepły i aromatyczny napój na bazie wina lub piwa każdej zimy podbija serca wielu ludzi. Grzaniec, bo o nim mowa, […]