Suplementy najbardziej korzystne dla sportowców

Zdrowy styl życia

Jeśli jesteś osobą aktywną, prawdopodobnie wiesz, że suplementy mogą pomóc ci osiągnąć lepsze wyniki i czuć się zdrowiej. Ale jakie są najlepsze suplementy dla sportowców?

Oto niektóre z najbardziej popularnych suplementów diety dla sportowców:

Kreatyna

Kreatyna to naturalnie występujący związek znajdujący się w żywności, takiej jak czerwone mięso, drób i ryby. Można ją również przyjmować w formie suplementów. Kreatyna pomaga dostarczać energię do komórek w całym organizmie, zwłaszcza do komórek mięśniowych. Wykazano, że poprawia wydajność podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności, takich jak podnoszenie ciężarów czy sprint.

Witamina D

Witamina D pomaga regulować poziom wapnia we krwi i odgrywa ważną rolę w zdrowiu kości. Niedobór witaminy D został powiązany z niższą gęstością mineralną kości i zwiększonym ryzykiem złamań u starszych osób. U młodszych osób, witamina D może pomóc w zapobieganiu osteoporozie w późniejszym okresie życia. W badaniu opublikowanym w 2008 roku stwierdzono, że suplementacja witaminą D zmniejszyła upadki o 25 procent wśród starszych dorosłych, którzy byli zagrożeni upadkiem z powodu niskiego poziomu witaminy D.

Suplementy oleju rybnego

Olej rybny zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 – EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). Tłuszcze te pomagają zmniejszyć stan zapalny w całym organizmie, co może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom tkanek po intensywnym ćwiczeniu. Mają również właściwości antykrzepliwe, co pomaga zapobiegać zakrzepom krwi, które mogą prowadzić do zawałów serca i udarów. Suplementy oleju rybnego są często zalecane przez lekarzy dla osób z wysokim poziomem trójglicerydów lub innymi problemami zdrowotnymi, które mogą być związane z zapaleniem w organizmie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 3 =

Zdrowy styl życia
Owoce – jakie mają zalety?

Owoce są zdrowe, pyszne i kolorowe. Można się nimi cieszyć przez cały rok i są pełne witamin, minerałów i błonnika. …

Zdrowy styl życia
Jakie powinny być ubrania do jogi?

Poszukując ubrań do jogi warto wiedzieć, czym się one charakteryzują. Ubrania do jogi różnią się od innych rodzajów odzieży pod …

Zdrowy styl życia
Jakie składniki odżywcze powinna zawierać karma dla psa?

Karma dla psów jest specjalnym rodzajem żywności, która jest specjalnie wykonana, aby zastąpić dietę psa, która składa się ze świeżego …