Rekuperacja, czyli odzysk ciepła w wentylacji – warto to przeprowadzić?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wentylacja z odzyskiem ciepła (HRV) to technika poprawy efektywności energetycznej domu poprzez odzyskanie ciepła z powietrza wychodzącego.

Nieprzerwana świeżość

Jej działanie polega na wpuszczaniu świeżego powietrza do domu przy jednoczesnym usuwaniu zużytego powietrza z pomieszczeń. Napływające świeże powietrze przechodzi przez układ rur, na które przechodzi ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza domu.

Przerwij energetyczne marnotrawstwo

Głównym celem prowadzenia rekuperacji https://www.hmi.info.pl/rekuperacja-szczecin-wentylacja-filtry-czyste-powietrze/ jest uniknięcie utraty energii przez wentylację. Jeśli nie ma urządzeń do odzysku ciepła, powietrze, które wchodzi do budynku, będzie jak najszybciej wydalane na zewnątrz, aby utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz.

W ten sposób marnowane są duże ilości energii, ponieważ całe ciepło zawarte w powietrzu jest tracone podczas jego opuszczania przez wentylatory.

Możemy wymienić zalety tego rozwiązania

Odzysk ciepła oznacza odzyskanie części tego ciepła i ponowne wykorzystanie go do ogrzania świeżego powietrza, które system wysyła do budynku. Ma to kilka zalet:

  • Zmniejsza się ilość energii potrzebnej do produkcji ogrzewania lub ciepłej wody;
  • Temperatura wewnątrz budynku jest bardziej stabilna, ponieważ nie ma wahań między temperaturą na wlocie i wylocie;
  • Wilgotność jest również bardziej stabilna, co oznacza mniejszą kondensację na oknach;

Rosnąca popularność nie bez powodu

Zastosowanie odzysku ciepła w systemach wentylacyjnych szybko staje się popularną alternatywą dla tradycyjnego kanałowego systemu centralnego. Jednostki odzysku ciepła są skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu, ponieważ mogą odzyskać wiele ciepła utraconego przez powietrze wylotowe: w niektórych przypadkach nawet do 70%!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prezenty dla gości targów branżowych
Prezenty dla gości targów branżowych
Targi branżowe to najlepsza okazja do zaprezentowania danej marki szerszemu gronu odbiorców. Przez każde ze stoisk przewijają się wówczas dziesiątki, […]
Jaki prezent będzie odpowiedni na Dzień Matki?
Jaki prezent będzie odpowiedni na Dzień Matki?
Koniec maja tuż tuż, a to oznacza, że nadszedł czas na Dzień Matki. Wszyscy wiemy, co powinniśmy dać mamie: kartkę, […]
Basen z rattanu – co musisz o nim wiedzieć?
Basen z rattanu – co musisz o nim wiedzieć?
Baseny rattanowe to świetny pomysł dla tych, którzy chcą cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, ale nie mają miejsca lub […]