Rekuperacja, czyli odzysk ciepła w wentylacji – warto to przeprowadzić?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wentylacja z odzyskiem ciepła (HRV) to technika poprawy efektywności energetycznej domu poprzez odzyskanie ciepła z powietrza wychodzącego.

Nieprzerwana świeżość

Jej działanie polega na wpuszczaniu świeżego powietrza do domu przy jednoczesnym usuwaniu zużytego powietrza z pomieszczeń. Napływające świeże powietrze przechodzi przez układ rur, na które przechodzi ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza domu.

Przerwij energetyczne marnotrawstwo

Głównym celem prowadzenia rekuperacji https://www.hmi.info.pl/rekuperacja-szczecin-wentylacja-filtry-czyste-powietrze/ jest uniknięcie utraty energii przez wentylację. Jeśli nie ma urządzeń do odzysku ciepła, powietrze, które wchodzi do budynku, będzie jak najszybciej wydalane na zewnątrz, aby utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz.

W ten sposób marnowane są duże ilości energii, ponieważ całe ciepło zawarte w powietrzu jest tracone podczas jego opuszczania przez wentylatory.

Możemy wymienić zalety tego rozwiązania

Odzysk ciepła oznacza odzyskanie części tego ciepła i ponowne wykorzystanie go do ogrzania świeżego powietrza, które system wysyła do budynku. Ma to kilka zalet:

  • Zmniejsza się ilość energii potrzebnej do produkcji ogrzewania lub ciepłej wody;
  • Temperatura wewnątrz budynku jest bardziej stabilna, ponieważ nie ma wahań między temperaturą na wlocie i wylocie;
  • Wilgotność jest również bardziej stabilna, co oznacza mniejszą kondensację na oknach;

Rosnąca popularność nie bez powodu

Zastosowanie odzysku ciepła w systemach wentylacyjnych szybko staje się popularną alternatywą dla tradycyjnego kanałowego systemu centralnego. Jednostki odzysku ciepła są skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu, ponieważ mogą odzyskać wiele ciepła utraconego przez powietrze wylotowe: w niektórych przypadkach nawet do 70%!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co zawsze przyda się surferowi?
Co zawsze przyda się surferowi?
Do surfowania potrzebny jest nam tylko odpowiedni sprzęt i dostęp do źródła wody. Jeśli nie przeszkadza nam uprawianie tego sportu […]
Rodzaje narożników do salonu
Rodzaje narożników do salonu
Podział ze względu na budowę Narożniki to meble, które od lat cieszą się dużą popularnością klientów. Ich duża funkcjonalność sprawia, […]
Garaż czy wiata – co wybrać?
Garaż czy wiata – co wybrać?
Do przechowywania naszego samochodu i jego ochrony przed czynnikami atmosferycznymi (deszczem, wiatrem, śniegiem), zabrudzeniem czy kradzieżą może służyć zarówno garaż, […]