Rekuperacja, czyli odzysk ciepła w wentylacji – warto to przeprowadzić?

Technologie

Wentylacja z odzyskiem ciepła (HRV) to technika poprawy efektywności energetycznej domu poprzez odzyskanie ciepła z powietrza wychodzącego.

Nieprzerwana świeżość

Jej działanie polega na wpuszczaniu świeżego powietrza do domu przy jednoczesnym usuwaniu zużytego powietrza z pomieszczeń. Napływające świeże powietrze przechodzi przez układ rur, na które przechodzi ciepłe, wilgotne powietrze z wnętrza domu.

Przerwij energetyczne marnotrawstwo

Głównym celem prowadzenia rekuperacji https://www.hmi.info.pl/rekuperacja-szczecin-wentylacja-filtry-czyste-powietrze/ jest uniknięcie utraty energii przez wentylację. Jeśli nie ma urządzeń do odzysku ciepła, powietrze, które wchodzi do budynku, będzie jak najszybciej wydalane na zewnątrz, aby utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz.

W ten sposób marnowane są duże ilości energii, ponieważ całe ciepło zawarte w powietrzu jest tracone podczas jego opuszczania przez wentylatory.

Możemy wymienić zalety tego rozwiązania

Odzysk ciepła oznacza odzyskanie części tego ciepła i ponowne wykorzystanie go do ogrzania świeżego powietrza, które system wysyła do budynku. Ma to kilka zalet:

  • Zmniejsza się ilość energii potrzebnej do produkcji ogrzewania lub ciepłej wody;
  • Temperatura wewnątrz budynku jest bardziej stabilna, ponieważ nie ma wahań między temperaturą na wlocie i wylocie;
  • Wilgotność jest również bardziej stabilna, co oznacza mniejszą kondensację na oknach;

Rosnąca popularność nie bez powodu

Zastosowanie odzysku ciepła w systemach wentylacyjnych szybko staje się popularną alternatywą dla tradycyjnego kanałowego systemu centralnego. Jednostki odzysku ciepła są skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu, ponieważ mogą odzyskać wiele ciepła utraconego przez powietrze wylotowe: w niektórych przypadkach nawet do 70%!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 1 =

Technologie
Czym jest kompresor i za jakie kwestie odpowiada w samochodzie?

Kompresor to część Twojego samochodu, która jest odpowiedzialna za pompowanie powietrza w oponach. Kompresor jest bardzo ważną częścią Twojego samochodu, …

Technologie
Magazyn energii – czym jest i jak działa?

Magazynowanie energii to proces przechwytywania energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania. Można go wykorzystać do zapewnienia ciągłych dostaw energii, …

Technologie
Obiektywy Canon – jakie mają zalety?

Obiektywy Canon są produkowane przez firmę Canon i mają wiele zalet, w tym: Idealne do Twojego aparatu Pierwszą z nich …