Jak długo trzyma bateria w laptopie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

To ile laptop jest w stanie pracować na zasilaniu bateryjnym zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od pojemności samej baterii, czyli ilości magazynowanej przez nią energii elektrycznej. Duże znaczenie ma także obciążenie, czyli to ile prądu pobiera laptop. Komputery przenośne pobierają różne ilości prądu zarówno w stanie spoczynku jak i przy maksymalnym obciążeniu. Nowsze konstrukcje mają zwykle mniejszy apetyt na energię, jednak nie zawsze jest to regułą.

Pojemność akumulatora

Czasami do jednego laptopa dostępne były baterie o różnych pojemnościach. To jaką posiadamy zależy od wersji, którą wybraliśmy przy zakupie. Zazwyczaj podyktowane jest to ilością dodatkowych podzespołów, których apetyt na prąd musi zostać zaspokojony. Bogatsze warianty tego samego modelu mogą posiadać ich więcej, np. dedykowaną kartę graficzną. Pojemność określona jest w amperogodzinach (Ah) lub watogodzinach (Wh) i możemy ją odczytać z obudowy samego akumulatora. Możemy też zajrzeć np. tutaj: https://przenosne.pl/pol_m_Baterie_Baterie-do-laptopow_Asus-263.html, odszukać nasz model komputera i sprawdzić, jakie baterie były do niego dostępne.

Pobór energii

Jeśli chcemy w łatwy sposób zwiększyć ilość godzin, które laptop będzie w stanie przepracować na zasilaniu akumulatorowym, wystarczy zmniejszyć pobór mocy. W tym celu wyszukajmy w systemie aplet „Zarządzanie energią” i ustawmy tryb najbardziej oszczędny. Bateria do laptopa Acer potrafi wtedy dać nam nawet do 12 godzin ciągłej pracy, według informacji od producenta. Pamiętajmy jednak, że w takim trybie komputer będzie działał wolniej. Przede wszystkim zmniejszone zostanie taktowanie procesora, a niektóre nieużywane podzespoły mogą zostać całkowicie wyłączone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Lampy wiszące – funkcjonalne i stylowe
Lampy wiszące – funkcjonalne i stylowe
Oświetlenie stanowi element wyposażenia wnętrz, bez którego nie sposób wyobrazić sobie domu czy mieszkania. Przy jego pomocy stwarzamy warunki odpowiednie […]
Jaki prezent będzie odpowiedni na Dzień Matki?
Jaki prezent będzie odpowiedni na Dzień Matki?
Koniec maja tuż tuż, a to oznacza, że nadszedł czas na Dzień Matki. Wszyscy wiemy, co powinniśmy dać mamie: kartkę, […]
Dlaczego dom może okazać się lepszym wyborem niż mieszkanie?
Dlaczego dom może okazać się lepszym wyborem niż mieszkanie?
Zakup nieruchomości to przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych. Wśród licznych propozycji znaleźć można lokale z rynku pierwotnego i wtórnego. […]