Wstępne, okresowe i kontrolne badania w medycynie pracy to nieodłączna część naszego życia zawodowego. Pierwsze z nich odbywamy przed objęciem nowego stanowiska, drugie w trakcie pracy. Kontrolne to zaś te, na które może skierować nas pracodawca po dłuższej chorobie czy wypadku, które uniemożliwiały pracę przez okres dłuższy niż trzydzieści dni. Wszystkie one mają na celu sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia i określenie, czy nadajemy się do objęcia danego stanowiska. Jak wyglądają takie badania?
Jak przeczytać możemy na stronie opolskiego zakładu medycyny pracy Diagnozis – http://diagnozis.opole.pl/lekarz-medycyny-pracy/, badania lekarskie dotyczą nas wszystkich, niezależnie od piastowanych stanowisk. Są oczywiście szczególnie istotne w zawodach, w których istnieje narażenie na czynniki szkodliwe, np. duży hałas, środki chemiczne, pyły, promieniowanie jonizujące, albo ciężką pracę fizyczną. Jednak w każdej branży troska o zdrowie pracownika to podstawa. Dlatego też badań wymaga się zarówno od magazyniera, jak i pracownika umysłowego. Kierowani są na nie także studenci i uczniowie.
W zależności od zajmowanego przez pracownika stanowiska lekarz medycyny pracy zleca konieczne badania. Zazwyczaj kieruje na konsultacje okulistyczne, laryngologiczne, czasem również neurologiczne. W zawodach wymagających szczególnej sprawności psychoruchowej i takich, w których w ramach obowiązków służbowych prowadzone są pojazdy kategorii B, C oraz D lub obsługiwane maszyny w ruchu, diagnostykę uzupełnia się o badania psychologiczne. Na psychotesty wybrać się również muszą pracownicy ochrony, zabezpieczenia technicznego, a nawet sędziowie i prokuratorzy.