Budując dom na nieskanalizowanej działce, trzeba wybrać sposób odprowadzania ścieków. Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest wybudowanie tradycyjnego szamba. W ostatnim czasie coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na nowoczesne szamba ekologiczne. Warto przyjrzeć się bliżej obu rozwiązaniom i poznać ich najważniejsze cechy.
Szambo to potoczna nazwa szczelnego, bezodpływowego zbiornika na ścieki. Dawniej tego rodzaju konstrukcje tworzono od podstaw na placu budowy, obecnie korzysta się z gotowych prefabrykatów betonowych lub pojemników wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Zbiorniki betonowe są stosunkowo tanie. Ich duży ciężar sprawia, że nie wymagają kotwienia. Produkty z laminatów dzięki swej lekkości są łatwe w transporcie. Ich wadą jest podatność na wypychanie na powierzchnię przez wody gruntowe. Decydując się na zakup gotowego zbiornika na nieczystości, należy zwrócić szczególną uwagę na jego pojemność, która powinna być dostosowana do liczby mieszkańców zamieszkujących gospodarstwo domowe. Wybór zbyt małego zbiornika wymusi częste wzywanie wozu asenizacyjnego.
W związku z tym, że wywóz nieczystości jest dosyć kosztowny, coraz więcej inwestorów rezygnuje z budowy tradycyjnych zbiorników na nieczystości. Alternatywnym rozwiązaniem są nowoczesne szamba ekologiczne, takie jak te przedstawione na stronie https://interprogress.pl. W przypadku tego rodzaju produktów ścieki nie są wyłącznie gromadzone w bezodpływowym zbiorniku, lecz oczyszczane i filtrowane. Takie działanie pozwala odzyskać spore ilości wody, która może zostać odprowadzona do gruntu. Dzięki takiemu działaniu znacząco zmniejsza się ilość ścieków, a gospodarstwo domowe, nie musi ponosić wysokich kosztów wywozu nieczystości. Przyjmuje się, że inwestycja w ekologiczne szambo zwraca się już po trzech latach. Nowoczesne instalacje są w pełni ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Ich ogromną zaletą jest niezawodność działania i bezobsługowość.