W sytuacji zaobserwowania objawów tj. bóle głowy, niedowład kończyn, bełkotliwa mowa lub pogorszenie wzroku, należy wezwać karetkę pogotowia tak szybko jak to możliwe. Jeśli pacjent jest przetransportowany do szpitala w ciągu 2-3 godzin, jest duża szansa na zapobiegnięcie nieodwracalnym skutkom obumierania komórek mózgowych objętych chorobą. Po przewiezieniu pacjenta na oddział neurologiczny, w przypadku udaru krwotocznego, lekarz poddaje go leczeniu trombolitycznemu, dzięki któremu skrzep blokujący dopływ krwi do mózgu jest rozpuszczany. Potem następuje okres hospitalizacji, który trwa zależnie od stanu zdrowia pacjenta. Jeśli pacjent ma niedobór substancji odżywczych spowodowanych złą dietą podaje mu się kroplówkę, by uzupełnić płyny w jego organizmie, a następnie odpowiedni pokarm. Jeśli pacjent ma problemy z oddychaniem, podłącza się go do respiratora lub dotlenia obumarłą część mózgu podając mu tlen przez maskę.
Skuteczność rehabilitacji zależy od szybkości jej rozpoczęcia. Na początku skupia się ona na zapobieganiu odleżynom i przykurczom poprzez ciągłą zmianę pozycji i ułożenia ciała. Jeśli pacjent będzie już w stanie siedzieć i wstawać o własnych siłach, wdrażane są odpowiednie ćwiczenia fizyczne zależne od stopnia sprawności chorego. W przypadku niedowładu kończyn, niezbędne są ćwiczenia polegające np. na wchodzeniu po schodach z pomocą łazika lub o kulach. Efektywność tych ćwiczeń zależy od sprawności kończyn górnych, w szczególności palców u rąk, dzięki którym możliwy jest odpowiedni chwyt wspomagających chodzenie przyrządów.
W celu zapobiegania podobnym sytuacjom, wdrażana jest profilaktyka polegająca na wyrobieniu zdrowych nawyków żywieniowych. Jadłospis wykluczający produkty podnoszące poziom cholesterolu, zawierający dużą ilość błonnika i obfitujący w zdrowe tłuszcze zapobiega występowaniu miażdżycy, która często przyczynia się do udaru. Należy też ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, które są niezdrowe i powodują nadwagę.
Rehabilitacja pacjenta po udarze mózgu to długi i skomplikowany proces, który wymaga fachowej wiedzy. Dlatego nie zaleca się przeprowadzania go na własną rękę. Wykwalifikowany specjalista dokładnie dopasuje ćwiczenia do sprawności fizycznej pacjenta poprzez monitorowanie jego postępów, a użycie specjalistycznego sprzętu zapewni mu pewność i bezpieczeństwo. W celu znalezienia odpowiedniej pomocy, warto zajrzeć na strony internetowe, takie jak http://imedica.com.pl/neurologia, gdzie można umówić wizytę i skorzystać z eksperckiej wiedzy neurologów, którzy ciągle doskonalą się w tej dziedzinie.