Spirometria – na czym polega?

Życie i styl

Co to jest?

Spirometria to test, który mierzy jak dobrze pracują Twoje płuca. Jest ono najczęściej stosowane do sprawdzania chorób płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rak płuc.

Spirometria polega na oddychaniu do rurki (zwanej spirometrem) w celu zmierzenia ilości wydychanego powietrza. Badanie trwa zazwyczaj około 10 minut i można je wykonać w domu lub w gabinecie lekarskim.

Spirometria jest często łączona z innymi badaniami, takimi jak badania krwi i zdjęcia rentgenowskie, w celu dokładniejszego zdiagnozowania chorób płuc.

Badanie nie jest bolesne, ale czasami może być nieprzyjemne, jeśli masz stan zapalny lub infekcję gardła lub zatok.

Badanie składa się z czterech etapów

– Pacjent oddycha normalnie przez ustnik (zwany spirometrem ustnikowym), który mierzy objętość wdychanego i wydychanego powietrza w czasie. Dzięki temu lekarz może obliczyć pojemność płuc (ilość powietrza, którą można wdychać).

– Pacjent wykonuje manewr wymuszonej pojemności życiowej, który wymaga od niego jak najgłębszego wdechu do płuc, aby mógł sprawdzić, ile powietrza jest w stanie przyjąć bez kaszlu lub uczucia braku tchu.

– Pacjent wykonuje dwa manewry wymuszonego wydechu – jeden samodzielnie, a drugi po wzięciu głębokiego oddechu ze zbiornika z tlenem – aby określić, jak dobrze potrafi wydmuchać powietrze z płuc po podaniu mu przez nebulizator (małe urządzenie, które rozbija płynne leki na kropelki) środka pobudzającego oddychanie, takiego jak albuterol.

– Pacjent wykonuje trzeci manewr wymuszonego wydechu po wdychaniu leku.

Jeśli jesteś lekarzem i chcesz nauczyć się przeprowadzać to badanie, to koniecznie zapisz się na kurs spirometrii.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 9 =

Życie i styl
Jakie zabiegi wykonują dentyści?

Dentyści to specjaliści, do których zgłaszasz się, gdy boli Cię ząb, potrzebujesz wypełnienia, korony lub kanału korzeniowego. Dentyści są odpowiedzialni …

Życie i styl
Pomysły na niespodziankę dla swojego partnera

Zaskocz swojego partnera tymi pomysłami na wieczory randkowe i romantyczne ucieczki. Weźcie razem lekcję tańca. Nie musisz być świetny w …

Życie i styl
Jakie cechy mają buty myśliwskie?

Najlepsze buty myśliwskie są zaprojektowane tak, aby były wygodne, trwałe i wodoodporne. Powinny być dobrze dopasowane i łatwe do założenia …