Spirometria – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Spirometria to test, który mierzy jak dobrze pracują Twoje płuca. Jest ono najczęściej stosowane do sprawdzania chorób płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rak płuc.

Spirometria polega na oddychaniu do rurki (zwanej spirometrem) w celu zmierzenia ilości wydychanego powietrza. Badanie trwa zazwyczaj około 10 minut i można je wykonać w domu lub w gabinecie lekarskim.

Spirometria jest często łączona z innymi badaniami, takimi jak badania krwi i zdjęcia rentgenowskie, w celu dokładniejszego zdiagnozowania chorób płuc.

Badanie nie jest bolesne, ale czasami może być nieprzyjemne, jeśli masz stan zapalny lub infekcję gardła lub zatok.

Badanie składa się z czterech etapów

– Pacjent oddycha normalnie przez ustnik (zwany spirometrem ustnikowym), który mierzy objętość wdychanego i wydychanego powietrza w czasie. Dzięki temu lekarz może obliczyć pojemność płuc (ilość powietrza, którą można wdychać).

– Pacjent wykonuje manewr wymuszonej pojemności życiowej, który wymaga od niego jak najgłębszego wdechu do płuc, aby mógł sprawdzić, ile powietrza jest w stanie przyjąć bez kaszlu lub uczucia braku tchu.

– Pacjent wykonuje dwa manewry wymuszonego wydechu – jeden samodzielnie, a drugi po wzięciu głębokiego oddechu ze zbiornika z tlenem – aby określić, jak dobrze potrafi wydmuchać powietrze z płuc po podaniu mu przez nebulizator (małe urządzenie, które rozbija płynne leki na kropelki) środka pobudzającego oddychanie, takiego jak albuterol.

– Pacjent wykonuje trzeci manewr wymuszonego wydechu po wdychaniu leku.

Jeśli jesteś lekarzem i chcesz nauczyć się przeprowadzać to badanie, to koniecznie zapisz się na kurs spirometrii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Krótka historia grzańca
Krótka historia grzańca
Ciepły i aromatyczny napój na bazie wina lub piwa każdej zimy podbija serca wielu ludzi. Grzaniec, bo o nim mowa, […]
Czy warto kupić używaną maszynę do szycia?
Czy warto kupić używaną maszynę do szycia?
Każdy z nas chociaż raz w życiu nabawił się dziury w ulubionej bluzce, urwał szlufkę w najlepszych spodniach czy rozpruł […]
Budowa własnego domu – postaw na ekologię
Budowa własnego domu – postaw na ekologię
Postawienie własnego domu to spory wydatek, ale także duże obciążenie dla środowiska. W związku z tym wiele osób podejmuje starania, […]