Spirometria – na czym polega?

Życie i styl

Co to jest?

Spirometria to test, który mierzy jak dobrze pracują Twoje płuca. Jest ono najczęściej stosowane do sprawdzania chorób płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rak płuc.

Spirometria polega na oddychaniu do rurki (zwanej spirometrem) w celu zmierzenia ilości wydychanego powietrza. Badanie trwa zazwyczaj około 10 minut i można je wykonać w domu lub w gabinecie lekarskim.

Spirometria jest często łączona z innymi badaniami, takimi jak badania krwi i zdjęcia rentgenowskie, w celu dokładniejszego zdiagnozowania chorób płuc.

Badanie nie jest bolesne, ale czasami może być nieprzyjemne, jeśli masz stan zapalny lub infekcję gardła lub zatok.

Badanie składa się z czterech etapów

– Pacjent oddycha normalnie przez ustnik (zwany spirometrem ustnikowym), który mierzy objętość wdychanego i wydychanego powietrza w czasie. Dzięki temu lekarz może obliczyć pojemność płuc (ilość powietrza, którą można wdychać).

– Pacjent wykonuje manewr wymuszonej pojemności życiowej, który wymaga od niego jak najgłębszego wdechu do płuc, aby mógł sprawdzić, ile powietrza jest w stanie przyjąć bez kaszlu lub uczucia braku tchu.

– Pacjent wykonuje dwa manewry wymuszonego wydechu – jeden samodzielnie, a drugi po wzięciu głębokiego oddechu ze zbiornika z tlenem – aby określić, jak dobrze potrafi wydmuchać powietrze z płuc po podaniu mu przez nebulizator (małe urządzenie, które rozbija płynne leki na kropelki) środka pobudzającego oddychanie, takiego jak albuterol.

– Pacjent wykonuje trzeci manewr wymuszonego wydechu po wdychaniu leku.

Jeśli jesteś lekarzem i chcesz nauczyć się przeprowadzać to badanie, to koniecznie zapisz się na kurs spirometrii.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − sześć =

Życie i styl
Czerwona torebka – klasyka gatunku

Romantyczna randka, spotkanie ze znajomymi w ulubionej restauracji, albo impreza okolicznościowa w gronie rodzinnym to doskonałe okazje na to, by …

Życie i styl
Jakie zalety ma picie kawy?

Kawa stała się nieodzowną częścią naszego życia. Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie i jest spożywana od …

Życie i styl
Jakie kwiaty na walentynki będą najlepszym wyborem?

Kiedy szukasz idealnego bukietu kwiatów do wysłania do swojej walentynki, istnieje kilka czynników do rozważenia – kolor, rozmiar i cena. …