Spirometria – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Spirometria to test, który mierzy jak dobrze pracują Twoje płuca. Jest ono najczęściej stosowane do sprawdzania chorób płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rak płuc.

Spirometria polega na oddychaniu do rurki (zwanej spirometrem) w celu zmierzenia ilości wydychanego powietrza. Badanie trwa zazwyczaj około 10 minut i można je wykonać w domu lub w gabinecie lekarskim.

Spirometria jest często łączona z innymi badaniami, takimi jak badania krwi i zdjęcia rentgenowskie, w celu dokładniejszego zdiagnozowania chorób płuc.

Badanie nie jest bolesne, ale czasami może być nieprzyjemne, jeśli masz stan zapalny lub infekcję gardła lub zatok.

Badanie składa się z czterech etapów

– Pacjent oddycha normalnie przez ustnik (zwany spirometrem ustnikowym), który mierzy objętość wdychanego i wydychanego powietrza w czasie. Dzięki temu lekarz może obliczyć pojemność płuc (ilość powietrza, którą można wdychać).

– Pacjent wykonuje manewr wymuszonej pojemności życiowej, który wymaga od niego jak najgłębszego wdechu do płuc, aby mógł sprawdzić, ile powietrza jest w stanie przyjąć bez kaszlu lub uczucia braku tchu.

– Pacjent wykonuje dwa manewry wymuszonego wydechu – jeden samodzielnie, a drugi po wzięciu głębokiego oddechu ze zbiornika z tlenem – aby określić, jak dobrze potrafi wydmuchać powietrze z płuc po podaniu mu przez nebulizator (małe urządzenie, które rozbija płynne leki na kropelki) środka pobudzającego oddychanie, takiego jak albuterol.

– Pacjent wykonuje trzeci manewr wymuszonego wydechu po wdychaniu leku.

Jeśli jesteś lekarzem i chcesz nauczyć się przeprowadzać to badanie, to koniecznie zapisz się na kurs spirometrii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym przysłaniać okna?
Czym przysłaniać okna?
Istnieje wiele różnego rodzaju sposobów na to, aby przesłonić okna i tym samym ograniczyć ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. […]
Jakie cechy powinien mieć pracownik IT?
Jakie cechy powinien mieć pracownik IT?
Kiedy zatrudniasz nowego pracownika, cechy, których szukasz, mogą się różnić w zależności od stanowiska. Programista musi umieć pisać kod i […]
W jaki sposób realizowany jest transport pojazdów za granicę?
W jaki sposób realizowany jest transport pojazdów za granicę?
Międzynarodowy transport pojazdów posiada własne regulacje, których przestrzegać musi każda firma logistyczna. Poza gromadzeniem stosownych dokumentów umożliwiających poruszanie się na […]