Skrzynia biegów w samochodzie – jakie funkcje pełni?

Technologie

Skrzynia biegów w samochodzie to seria biegów i trybów, które umożliwiają przeniesienie mocy z silnika na koła. Skrzynia biegów dzieli również każdy bieg na osobny zakres ruchu. Oprócz tej funkcji, skrzynie biegów mogą również pomóc w poprawieniu wydajności paliwa, pozwalając silnikowi pracować na niższych obrotach, niż gdyby był połączony bezpośrednio z kołami.

Kilka głównych funkcji skrzyni biegów to:

Wybór biegu 

Pozwala na wybór biegu, którego chcesz użyć. Na przykład, jeśli chciałbyś jechać po autostradzie, konieczne byłoby wybranie odpowiedniego biegu do szybkiej i bezpiecznej jazdy; lub jeśli chciałbyś podróżować z mniejszą prędkością, wtedy musiałbyś wybrać niższy bieg.

Przełożenie 

Określa ile obrotów wykonuje Twój silnik na każdy jeden obrót kół. Na przykład, jeśli twój samochód ma czterobiegową manualną skrzynię biegów, to będzie miał cztery biegi, które pozwolą ci wybrać od pierwszego do czwartego biegu.

Moment obrotowy 

Jest to miara tego, ile siły może być zastosowane przez silnik i przekazane przez wał napędowy do kół i opon w dowolnym momencie. Moment obrotowy jest określany poprzez wybór odpowiedniej kombinacji biegów dla danego zastosowania; na przykład, jeśli podróżujesz z dużą prędkością na autostradach lub ruchliwych drogach, to wybór wyższych biegów pozwoli Twojemu samochodowi przyspieszyć szybciej przy mniejszym wysiłku ze strony kierowcy!

Jeśli chcesz nabyć skrzynię do swojego pojazdu, to koniecznie sprawdź witrynę: https://www.sklep.arga.com.pl/manualne/6143-skrzynia-biegow-pk6008-19-dci-vivaro-trafic-primastar.html.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =

Technologie
Klimatyzacja domowa – dlaczego warto ją posiadać?

Klimatyzacja to jeden z najpopularniejszych sposobów na utrzymanie chłodu latem. Może być zainstalowana w Twoim domu, zapewniając bardziej komfortową temperaturę …

Technologie
YubiKey – co warto wiedzieć?

YubiKey to fizyczne urządzenie sprzętowe, za pomocą którego można przeprowadzić dwuskładnikowe uwierzytelnianie. W ostatnich latach zyskało ono na popularności, będąc …

Technologie
Uszczelki w silniku – do jakich części są potrzebne?

Dobra uszczelka będzie służyć przez długi czas. Uszczelki samochodowe silnika to ważne elementy, które pomagają uszczelnić silnik przed wyciekami i …