Skrzynia biegów w samochodzie – jakie funkcje pełni?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skrzynia biegów w samochodzie to seria biegów i trybów, które umożliwiają przeniesienie mocy z silnika na koła. Skrzynia biegów dzieli również każdy bieg na osobny zakres ruchu. Oprócz tej funkcji, skrzynie biegów mogą również pomóc w poprawieniu wydajności paliwa, pozwalając silnikowi pracować na niższych obrotach, niż gdyby był połączony bezpośrednio z kołami.

Kilka głównych funkcji skrzyni biegów to:

Wybór biegu 

Pozwala na wybór biegu, którego chcesz użyć. Na przykład, jeśli chciałbyś jechać po autostradzie, konieczne byłoby wybranie odpowiedniego biegu do szybkiej i bezpiecznej jazdy; lub jeśli chciałbyś podróżować z mniejszą prędkością, wtedy musiałbyś wybrać niższy bieg.

Przełożenie 

Określa ile obrotów wykonuje Twój silnik na każdy jeden obrót kół. Na przykład, jeśli twój samochód ma czterobiegową manualną skrzynię biegów, to będzie miał cztery biegi, które pozwolą ci wybrać od pierwszego do czwartego biegu.

Moment obrotowy 

Jest to miara tego, ile siły może być zastosowane przez silnik i przekazane przez wał napędowy do kół i opon w dowolnym momencie. Moment obrotowy jest określany poprzez wybór odpowiedniej kombinacji biegów dla danego zastosowania; na przykład, jeśli podróżujesz z dużą prędkością na autostradach lub ruchliwych drogach, to wybór wyższych biegów pozwoli Twojemu samochodowi przyspieszyć szybciej przy mniejszym wysiłku ze strony kierowcy!

Jeśli chcesz nabyć skrzynię do swojego pojazdu, to koniecznie sprawdź witrynę: https://www.sklep.arga.com.pl/manualne/6143-skrzynia-biegow-pk6008-19-dci-vivaro-trafic-primastar.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prezent bez okazji – jak zachwycić dziewczynę?
Prezent bez okazji – jak zachwycić dziewczynę?
Prezent bez okazji to idealny pomysł na okazanie drugiej osobie, jak bardzo jest dla nas ważna. Dlatego też są one […]
Czy opłaca się zainstalować zbiornik na wodę pitną?
Czy opłaca się zainstalować zbiornik na wodę pitną?
Odpowiedź brzmi: tak, opłaca się zainstalować zbiornik na wodę pitną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia posiadania zbiornika […]
W jakie miejsce w Polsce wyjechać na majówkę?
W jakie miejsce w Polsce wyjechać na majówkę?
Majówka to jeden z tych długich weekendów w ciągu roku, które Polacy wprost uwielbiają. Warto zaplanować go zawsze ze sporym […]