Najważniejsze parametry dobrego laptopa

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Laptopy to mobilne komputery, które mogą być wykorzystywane w różnych celach. Postępujący rozwój techniczny i miniaturyzacja sprawiły, że obecnie te przenośne urządzenia niewiele różnią się wydajnością od swych stacjonarnych odpowiedników. W związku z tym, że ceny komputerów przenośnych dostępnych w salonach sprzedażowych są bardzo zróżnicowane, warto dowiedzieć się, jakimi parametrami powinien cechować się dobry laptop.

Wygląd zewnętrzny

Pierwszą rzeczą, jaką bierze się pod uwagę podczas zakupu sprzętu elektronicznego, jest jego wygląd zewnętrzny. Obudowy komputerów przenośnych najczęściej wytwarzane są z nowoczesnych tworzyw sztucznych, które charakteryzują się trwałością i efektownym wyglądem. Niektóre droższe modele umieszczane są w obudowie aluminiowej, która prezentuje się bardziej stylowo. Taki materiał jest zwykle stosowany w urządzeniach przeznaczonych do gier oraz tzw. ultrabookach. W droższych modelach klasy premium, takich jak hp elitebook 8440p, producent do wytworzenia obudowy zdecydował się użyć stopu magnezu. W sprzedaży dostępne są również laptopy, których podzespoły zamknięte zostały w osłonie z włókna szklanego lub węglowego. Warto pamiętać, że rodzaj materiału, z którego wykonana jest obudowa, wpływa nie tylko na wygląd komputera, ale i jego ciężar. Waga najlżejszych laptopów dostępnych na rynku może wynosić poniżej jednego kilograma. Większość urządzeń waży jednak od 1,7 kg do 2,5 kg.

Zdecydowanie najcięższe są komputery przenośne przeznaczone do grania. Wynika to konieczności montażu mocniejszych podzespołów oraz wydajnych układów chłodzenia, które będą w stanie skutecznie odprowadzić wytworzone ciepło. Decydując się na zakup laptopa, należy również zwrócić uwagę na rodzaj i wielkość matrycy. Osoby, które potrzebują mobilnych urządzeń do podstawowych zastosowań, mogą zdecydować się na produkty o szerokości ekranu nieprzekraczającej 11 cali. Jeśli jednak laptop ma służyć również do oglądania filmów oraz grania, warto wybrać urządzenie wyposażone w matrycę o szerokości od 15,6 do 17 cali i pozwalającej na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD lub 4K. Istotne znaczenie przy wyborze laptopa ma także rodzaj zastosowanej matrycy. W zależności od preferencji można zdecydować się na ekrany błyszczące, które świetnie odwzorowują kolory, lecz odbijają światło lub matowe, które eliminują refleksy świetlne, lecz zapewniają nieco gorszą intensywność barw.

Wydajne podzespoły

Żeby laptop działał szybko i wydajnie musi być wyposażony w odpowiednie podzespoły. Sercem każdego komputera jest procesor. Obecnie na rynku dostępne są układy dostarczane przez dwóch producentów, a mianowicie firmy Intel oraz AMD. Obaj producenci wywarzają wiele rodzajów produktów różniących się między sobą ceną oraz wydajnością. Osoby, które szukają dobrego komputera przeznaczonego do uniwersalnych zastosowań, powinny raczej unikać procesorów oznaczonych symbolami Celeron, Atom oraz Ryzen 3 montowanych w tańszych urządzeniach. Zdecydowanie lepiej zainwestować w laptop, w którym umieszczono procesor serii Core i5 lub Ryzen 5. W komputerze przenośnym o dobrych parametrach nie może też zabraknąć dobrej karty graficznej. W sprzedaży dostępne są urządzenia wyposażone w karty graficzne zintegrowane z płytą główną, bądź dedykowane. Pierwsze z wymienionych stosowane są zwykle w urządzeniach z niższej półki cenowej, które charakteryzują się słabszą wydajnością. Dlatego też w przypadku osób, które pragną wykorzystywać laptop do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości oraz do grania, zaleca się wybór sprzętu z chipsetem dedykowanym.

Istotnym podzespołem, od którego w dużym stopniu uzależniona jest szybkość działania komputera, jest pamięć, a dokładniej jej ilość. Żeby system operacyjny działał sprawnie i natychmiastowo reagował na polecenia użytkownika, niezbędne jest przynajmniej 8 GB pamięci operacyjnej. W przypadku korzystania z profesjonalnych programów graficznych warto zdecydować się na komputer z 12 GB RAM-u. Decydując się na zakup laptopa, należy również zwrócić uwagę na dysk twardy. W tym wypadku istotny jest jego rodzaj oraz pojemność. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dysku SSD, który działa szybko i niezawodnie. Urządzenia magnetyczne starszego typu wyposażone są w elementy mechaniczne, które charakteryzują się stosunkowo głośną pracą, mniejszą pojemnością i szybkością działania, a także ograniczoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkowe funkcje

Dobry laptop powinien także wyróżniać się pojemną baterią, pozwalającą na długotrwałe użytkowanie bez zasilania z sieci elektrycznej oraz dodatkowymi funkcjami. Do tych najbardziej przydatnych należy czytnik linii papilarnych, zabezpieczający przed korzystaniem z komputera osoby nieuprawnionej. Osoby, które sporo piszą, mogą wybrać urządzenie wyposażone w podświetlaną klawiaturę, a także wydzieloną klawiaturę numeryczną. Przed dokonaniem zakupu warto również zwrócić uwagę na ilość oraz rodzaj wyjść i złączy. Dobrej jakości sprzęt powinien mieć kilka wyjść usb pozwalających na podłączenie różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatura zewnętrzna, mysz czy też drukarka. Standardem jest również złącze HDMI umożliwiające podłączenie laptopa do monitora, telewizora lub projektora cyfrowego. W przypadku graczy lub kinomaniaków przydatne może okazać się wejście słuchawkowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Atuty polerowania elektrochemicznego a chromowania
Atuty polerowania elektrochemicznego a chromowania
W wielu przypadkach powierzchnie przedmiotów lub części urządzeń muszą zostać dodatkowo obrobione. Ta dodatkowa obróbka może być wykonywana zaraz po […]
Czy tanie podróżowanie jest możliwe?
Czy tanie podróżowanie jest możliwe?
Gdy chcemy podróżować i ciągnie nas w świat, każda możliwość jego zwiedzenia jest dla nas atrakcyjna. Gdy jednak nie posiadamy […]
Właściwości zdrowotne Morza Martwego – o czym warto wiedzieć?
Właściwości zdrowotne Morza Martwego – o czym warto wiedzieć?
Morze Martwe kryje w sobie wiele tajemnic. Jednakże najważniej rzeczy zostały już dawno temu odkryte. Chodzi o elementy zdrowotne, jakie […]