Na czym polega sposób działania paneli fotowoltaicznych?

Technologie

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na pozyskiwanie prądu elektrycznego ze Słońca za pomocą specjalnych ogniw. Uzyskany w ten sposób prąd stanowi zieloną energię. To oznacza, że podczas jego wytwarzania zostało wykorzystane odnawialne, a w tym wypadku nawet niewyczerpalne źródło energii, jakim jest promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez najbliższą gwiazdę. Jak zatem działają panele fotowoltaiczne?

Budowa całego układu

Sercem systemów montowanych w domach są specjalne ogniwa, które zwykle łączy się w moduły. Od ilości modułów oraz ich parametrów zależy efektywność działania całej instalacji. To w nich zachodzi proces zamiany energii fotonu, czyli cząsteczki światła w prąd stały. Następnie jest on kierowany na urządzenie nazywane falownikiem, którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny. Taki bowiem wykorzystywany jest w gniazdach domów. Następnym ważnym urządzeniem jest licznik dwukierunkowy. Zlicza on ilość wyprodukowanej energii. Czasami jest jej więcej, niż potrzebuje dane gospodarstwo domowe, innym razem za mało. Gdy jest go za dużo, prąd sprzedawany jest do sieci energetycznej, jeśli za mało, kupowany. Jest to zatem świetny sposób na znaczące zmniejszenie kosztów zużycia prądu. Osoby, które są zainteresowane założeniem takiej instalacji w swoim domu, więcej dowiedzą się np. za pośrednictwem takiej witryny jak https://silesiasolar.pl/fotowoltaika-w-rudzie-slaskiej/.

Zalety technologii fotowoltaicznych

Przede wszystkim wspomniana już wcześniej ekonomia. W dobie rosnących rachunków za energię elektryczną rozwiązanie takie daje dużą niezależność. Koszt założenie z jednej strony może się wydawać wysoki, ale dzięki licznym dofinansowaniom z gmin, można uzyskać nawet do 50% zwrotu kosztów inwestycji. Od momentu rozruchu mini elektrowni poniesione koszt zaczynają się zwracać. Dużą zaletą jest także dbałość o środowisko naturalne. Z jednej strony nie zużywa się kopalnych źródeł energii, z drugie nie zanieczyszcza otoczenia pyłami, czy gazami cieplarnianymi.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + 12 =

Technologie
Co można nazwać paliwem alternatywnym?

W różnych gałęziach przemysłu potrzebne są wyspecjalizowane rozwiązania. Takie, które będą dostosowane do specyfiki pracy i kolejnych planów rozwojowych firmy. …

Technologie
Cięcie laserowe – w jakich szczególnie sytuacjach może się ono przydać

Współcześnie jedną z najchętniej stosowanych metod obróbki termicznej w szeroko rozumianym przemyśle jest cięcie laserowe. Umożliwia ono niezwykle dokładne rozdzielanie …