Czym charakteryzują się łożyska ślizgowe i jakich mechanizmach one występują?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łożyska ślizgowe to rodzaj łożysk tocznych, które wykorzystują wyłącznie kontakt toczny pomiędzy wałem a jego obudową lub pomiędzy dwoma wałami w celu zmniejszenia tarcia. Łożyska ślizgowe są zwykle stosowane przy lekkich obciążeniach, gdzie brak cech samonastawnych nie stanowi problemu.

Cechy charakterystyczne tych łożysk

Łożyska ślizgowe charakteryzują się prostotą, niskim kosztem i dobrą zdolnością do pracy przy dużych prędkościach. Nie mają układu smarowania, dlatego muszą być stosowane w aplikacjach, w których środowisko pracy jest wystarczająco czyste, aby kontakt toczny pomiędzy bieżniami i elementami tocznymi mógł zachodzić bez uszkodzeń spowodowanych korozją lub rdzewieniem.

Do głównych typów łożysk ślizgowych należą:

Łożyska kulkowe i wałeczkowe

Posiadają one kulki lub wałeczki po obu stronach łożyska. Mogą one przenosić większe obciążenia promieniowe niż łożyska igiełkowe, ale zwykle są droższe.

Łożyska igiełkowe

Mają igiełki (zwykle wałeczki) po jednej stronie łożyska, z filmem olejowym pomiędzy nimi a bieżnią wewnętrzną. Przenoszą duże obciążenia osiowe, ale mają mniejszą nośność promieniową niż łożyska kulkowe i wałeczkowe.

Łożyska stożkowe

Posiadają stożkowe wałeczki, które pasują do szczelin w bieżni wewnętrznej lub pierścieniu zewnętrznym łożyska. Przenoszą one duże obciążenia na duże odległości przy minimalnym tarciu, dzięki czemu są popularne w silnikach samochodowych i skrzyniach biegów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Schodki dla psów – dlaczego powinniśmy je kupić dla pupila?
Schodki dla psów – dlaczego powinniśmy je kupić dla pupila?
W wielu naszych domach czy mieszkaniach, jednym z ich domowników jest pies, na którego kupno się decydujemy. Traktujemy go wówczas […]
Szambo – montaż + koszty
Szambo – montaż + koszty
Wszędzie tam, gdzie nie istnieje sieć kanalizacyjna konieczne jest stworzenie systemu odprowadzania ścieków wytworzonych w gospodarstwach domowych. Największą popularnością cieszą […]
W jakie buty warto zainwestować na jesień?
W jakie buty warto zainwestować na jesień?
Jesień to szczególna pora roku, która charakteryzuje się nie tylko panującymi w modzie trendami, ale przede wszystkim zmienną aurą i […]