Czym charakteryzują się łożyska ślizgowe i jakich mechanizmach one występują?

Technologie

Łożyska ślizgowe to rodzaj łożysk tocznych, które wykorzystują wyłącznie kontakt toczny pomiędzy wałem a jego obudową lub pomiędzy dwoma wałami w celu zmniejszenia tarcia. Łożyska ślizgowe są zwykle stosowane przy lekkich obciążeniach, gdzie brak cech samonastawnych nie stanowi problemu.

Cechy charakterystyczne tych łożysk

Łożyska ślizgowe charakteryzują się prostotą, niskim kosztem i dobrą zdolnością do pracy przy dużych prędkościach. Nie mają układu smarowania, dlatego muszą być stosowane w aplikacjach, w których środowisko pracy jest wystarczająco czyste, aby kontakt toczny pomiędzy bieżniami i elementami tocznymi mógł zachodzić bez uszkodzeń spowodowanych korozją lub rdzewieniem.

Do głównych typów łożysk ślizgowych należą:

Łożyska kulkowe i wałeczkowe

Posiadają one kulki lub wałeczki po obu stronach łożyska. Mogą one przenosić większe obciążenia promieniowe niż łożyska igiełkowe, ale zwykle są droższe.

Łożyska igiełkowe

Mają igiełki (zwykle wałeczki) po jednej stronie łożyska, z filmem olejowym pomiędzy nimi a bieżnią wewnętrzną. Przenoszą duże obciążenia osiowe, ale mają mniejszą nośność promieniową niż łożyska kulkowe i wałeczkowe.

Łożyska stożkowe

Posiadają stożkowe wałeczki, które pasują do szczelin w bieżni wewnętrznej lub pierścieniu zewnętrznym łożyska. Przenoszą one duże obciążenia na duże odległości przy minimalnym tarciu, dzięki czemu są popularne w silnikach samochodowych i skrzyniach biegów.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =

Technologie
Jak można zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Pierwszym krokiem w ochronie samochodu przed kradzieżą jest upewnienie się, że jest on ubezpieczony oraz ma działający alarm. Jeśli nie …

Technologie
Monitory komputerowe – czy większy zawsze jest lepszy?

Rozmiar monitora komputerowego może być głównym czynnikiem decydującym o tym, który z nich kupisz. Do jakich zadań ma służyć? Większość …

Technologie
Anodowanie aluminium – na czym polega?

Anodowanie aluminium, znane również jako eloksalacja to proces elektrochemiczny, który obejmuje kilka etapów. Pierwszym jest oczyszczenie i odtłuszczenie warstwy metalu, …