Czym charakteryzują się łożyska ślizgowe i jakich mechanizmach one występują?

Technologie

Łożyska ślizgowe to rodzaj łożysk tocznych, które wykorzystują wyłącznie kontakt toczny pomiędzy wałem a jego obudową lub pomiędzy dwoma wałami w celu zmniejszenia tarcia. Łożyska ślizgowe są zwykle stosowane przy lekkich obciążeniach, gdzie brak cech samonastawnych nie stanowi problemu.

Cechy charakterystyczne tych łożysk

Łożyska ślizgowe charakteryzują się prostotą, niskim kosztem i dobrą zdolnością do pracy przy dużych prędkościach. Nie mają układu smarowania, dlatego muszą być stosowane w aplikacjach, w których środowisko pracy jest wystarczająco czyste, aby kontakt toczny pomiędzy bieżniami i elementami tocznymi mógł zachodzić bez uszkodzeń spowodowanych korozją lub rdzewieniem.

Do głównych typów łożysk ślizgowych należą:

Łożyska kulkowe i wałeczkowe

Posiadają one kulki lub wałeczki po obu stronach łożyska. Mogą one przenosić większe obciążenia promieniowe niż łożyska igiełkowe, ale zwykle są droższe.

Łożyska igiełkowe

Mają igiełki (zwykle wałeczki) po jednej stronie łożyska, z filmem olejowym pomiędzy nimi a bieżnią wewnętrzną. Przenoszą duże obciążenia osiowe, ale mają mniejszą nośność promieniową niż łożyska kulkowe i wałeczkowe.

Łożyska stożkowe

Posiadają stożkowe wałeczki, które pasują do szczelin w bieżni wewnętrznej lub pierścieniu zewnętrznym łożyska. Przenoszą one duże obciążenia na duże odległości przy minimalnym tarciu, dzięki czemu są popularne w silnikach samochodowych i skrzyniach biegów.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − dwa =

Technologie
Gaz do klimatyzacji – co warto wiedzieć?

Układ klimatyzacji jest bardzo ważnym elementem Twojego samochodu, dlatego zawsze powinieneś dbać o jego stan. Gaz jest jednym z głównych …

Technologie
Dlaczego laser jest używany do cięcia plexi?

Proces cięcia laserowego jest bardzo dokładnym, wydajnym i opłacalnym sposobem cięcia plexi. Główne zalety cięcia laserowego to: Wysoka dokładność Cięcie …

Technologie
Lodówka – co się w niej najczęściej psuje?

Lodówki to nasi najlepsi przyjaciele. Utrzymują nasze jedzenie i napoje w chłodzie, pomagają nam zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd …