Czym charakteryzują się łożyska ślizgowe i jakich mechanizmach one występują?

Technologie

Łożyska ślizgowe to rodzaj łożysk tocznych, które wykorzystują wyłącznie kontakt toczny pomiędzy wałem a jego obudową lub pomiędzy dwoma wałami w celu zmniejszenia tarcia. Łożyska ślizgowe są zwykle stosowane przy lekkich obciążeniach, gdzie brak cech samonastawnych nie stanowi problemu.

Cechy charakterystyczne tych łożysk

Łożyska ślizgowe charakteryzują się prostotą, niskim kosztem i dobrą zdolnością do pracy przy dużych prędkościach. Nie mają układu smarowania, dlatego muszą być stosowane w aplikacjach, w których środowisko pracy jest wystarczająco czyste, aby kontakt toczny pomiędzy bieżniami i elementami tocznymi mógł zachodzić bez uszkodzeń spowodowanych korozją lub rdzewieniem.

Do głównych typów łożysk ślizgowych należą:

Łożyska kulkowe i wałeczkowe

Posiadają one kulki lub wałeczki po obu stronach łożyska. Mogą one przenosić większe obciążenia promieniowe niż łożyska igiełkowe, ale zwykle są droższe.

Łożyska igiełkowe

Mają igiełki (zwykle wałeczki) po jednej stronie łożyska, z filmem olejowym pomiędzy nimi a bieżnią wewnętrzną. Przenoszą duże obciążenia osiowe, ale mają mniejszą nośność promieniową niż łożyska kulkowe i wałeczkowe.

Łożyska stożkowe

Posiadają stożkowe wałeczki, które pasują do szczelin w bieżni wewnętrznej lub pierścieniu zewnętrznym łożyska. Przenoszą one duże obciążenia na duże odległości przy minimalnym tarciu, dzięki czemu są popularne w silnikach samochodowych i skrzyniach biegów.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 4 =

Technologie
Czym jest kompresor i za jakie kwestie odpowiada w samochodzie?

Kompresor to część Twojego samochodu, która jest odpowiedzialna za pompowanie powietrza w oponach. Kompresor jest bardzo ważną częścią Twojego samochodu, …

Technologie
Magazyn energii – czym jest i jak działa?

Magazynowanie energii to proces przechwytywania energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania. Można go wykorzystać do zapewnienia ciągłych dostaw energii, …

Technologie
Obiektywy Canon – jakie mają zalety?

Obiektywy Canon są produkowane przez firmę Canon i mają wiele zalet, w tym: Idealne do Twojego aparatu Pierwszą z nich …