Jak sprawdzić dostępność budynku dla osób niepełnosprawnych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej instytucji, firm i innych podmiotów pragnie przystosować swoje placówki do potrzeb odwiedzających ich osób niepełnosprawnych ruchowo. Często wymaga to nie tylko wprowadzenia odpowiednich zmian architektonicznych, ale również nowych rozwiązań w zakresie organizacji pracy i struktury poszczególnych stanowisk.

Od czego warto rozpocząć dostosowanie budynku? 

Oczywiście pierwszym krokiem w stronę dostosowania danego budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych jest zdiagnozowanie jego aktualnego stanu. W tym celu wykonuje się audyt dostępności, który przeprowadzają specjalizujące się w tym firmy. 

Będą sprawdzać dostępność podjazdów, przejść, korytarzy, drzwi, schodów, progów dla osób niepełnosprawnych. Zwrócą też uwagę na oznaczenia dedykowane dla osób z różnymi grupami niedyspozycji – szczególnie ważne są oznakowania brajlowskie oraz dźwiękowe. 

Ważną sprawą jest także dostępność poręczy, uchwytów oraz klamek dla osób niepełnosprawnych. Istotnym etapem w zastosowaniu każdej budowli jest audyt pomieszczeń sanitarnych – w tym przede wszystkim łazienek i ich wyposażenia. 

Współpraca z firmą wdrożeniową obejmuje także restrukturyzację niektórych stanowisk, których funkcjonowanie musi zostać dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi wymogami. Ponadto istotną sprawą podejmowaną w każdym audycie są systemy oświetleniowe, instalacje elektryczne oraz dźwiękowe w danym budynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektownie można wyróżnić numer naszego domu?
Jak efektownie można wyróżnić numer naszego domu?
Budowa domu zakończona. Czas na ostatnie szlify. Również w tym przypadku warto zadbać o każdy najdrobniejszy szczegół, tak by w […]
Jak o tematyce śmierci wypowiadają się różne religie?
Jak o tematyce śmierci wypowiadają się różne religie?
Temat śmierci często uważany jest za temat tabu. Wiele osób nie chce o tym rozmawiać, ponieważ boi się nieznanego. Niektóre […]
Z jakich materiałów dodatki są najtrwalsze?
Z jakich materiałów dodatki są najtrwalsze?
Czasem, gdy kupujemy dodatki, kierujemy się przede wszystkim tym, jaka jest ich cena. Czy jest to jednak dobre podejście? Zdecydowanie […]