Jak sprawdzić dostępność budynku dla osób niepełnosprawnych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej instytucji, firm i innych podmiotów pragnie przystosować swoje placówki do potrzeb odwiedzających ich osób niepełnosprawnych ruchowo. Często wymaga to nie tylko wprowadzenia odpowiednich zmian architektonicznych, ale również nowych rozwiązań w zakresie organizacji pracy i struktury poszczególnych stanowisk.

Od czego warto rozpocząć dostosowanie budynku? 

Oczywiście pierwszym krokiem w stronę dostosowania danego budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych jest zdiagnozowanie jego aktualnego stanu. W tym celu wykonuje się audyt dostępności, który przeprowadzają specjalizujące się w tym firmy. 

Będą sprawdzać dostępność podjazdów, przejść, korytarzy, drzwi, schodów, progów dla osób niepełnosprawnych. Zwrócą też uwagę na oznaczenia dedykowane dla osób z różnymi grupami niedyspozycji – szczególnie ważne są oznakowania brajlowskie oraz dźwiękowe. 

Ważną sprawą jest także dostępność poręczy, uchwytów oraz klamek dla osób niepełnosprawnych. Istotnym etapem w zastosowaniu każdej budowli jest audyt pomieszczeń sanitarnych – w tym przede wszystkim łazienek i ich wyposażenia. 

Współpraca z firmą wdrożeniową obejmuje także restrukturyzację niektórych stanowisk, których funkcjonowanie musi zostać dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi wymogami. Ponadto istotną sprawą podejmowaną w każdym audycie są systemy oświetleniowe, instalacje elektryczne oraz dźwiękowe w danym budynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak bezpiecznie przechowywać rośliny na dworze, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych?
Jak bezpiecznie przechowywać rośliny na dworze, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych?
Jesienne i zimowe miesiące to trudny czas dla roślin, zwłaszcza tych znajdujących się na balkonie, tarasie lub w przydomowym ogródku. […]
Prezent bez okazji – jak zachwycić dziewczynę?
Prezent bez okazji – jak zachwycić dziewczynę?
Prezent bez okazji to idealny pomysł na okazanie drugiej osobie, jak bardzo jest dla nas ważna. Dlatego też są one […]
Czym są węzły ciepłownicze i w jaki sposób działają?
Czym są węzły ciepłownicze i w jaki sposób działają?
Właściciele domów jednorodzinnych i bloków wielomieszkaniowych coraz częściej decydują się na zamontowanie w nich węzła ciepłowniczego. Jest to system łączący […]