Jak sprawdzić dostępność budynku dla osób niepełnosprawnych?

Życie i styl

Coraz więcej instytucji, firm i innych podmiotów pragnie przystosować swoje placówki do potrzeb odwiedzających ich osób niepełnosprawnych ruchowo. Często wymaga to nie tylko wprowadzenia odpowiednich zmian architektonicznych, ale również nowych rozwiązań w zakresie organizacji pracy i struktury poszczególnych stanowisk.

Od czego warto rozpocząć dostosowanie budynku? 

Oczywiście pierwszym krokiem w stronę dostosowania danego budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych jest zdiagnozowanie jego aktualnego stanu. W tym celu wykonuje się audyt dostępności, który przeprowadzają specjalizujące się w tym firmy. 

Będą sprawdzać dostępność podjazdów, przejść, korytarzy, drzwi, schodów, progów dla osób niepełnosprawnych. Zwrócą też uwagę na oznaczenia dedykowane dla osób z różnymi grupami niedyspozycji – szczególnie ważne są oznakowania brajlowskie oraz dźwiękowe. 

Ważną sprawą jest także dostępność poręczy, uchwytów oraz klamek dla osób niepełnosprawnych. Istotnym etapem w zastosowaniu każdej budowli jest audyt pomieszczeń sanitarnych – w tym przede wszystkim łazienek i ich wyposażenia. 

Współpraca z firmą wdrożeniową obejmuje także restrukturyzację niektórych stanowisk, których funkcjonowanie musi zostać dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi wymogami. Ponadto istotną sprawą podejmowaną w każdym audycie są systemy oświetleniowe, instalacje elektryczne oraz dźwiękowe w danym budynku.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =

Życie i styl
Czerwona torebka – klasyka gatunku

Romantyczna randka, spotkanie ze znajomymi w ulubionej restauracji, albo impreza okolicznościowa w gronie rodzinnym to doskonałe okazje na to, by …

Życie i styl
Jakie przekąski na imprezę kupić?

Jeśli organizujesz przyjęcie, chcesz mieć pewność, że Twoi goście dobrze się bawią. Przekąski są doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu, …