Coraz więcej instytucji, firm i innych podmiotów pragnie przystosować swoje placówki do potrzeb odwiedzających ich osób niepełnosprawnych ruchowo. Często wymaga to nie tylko wprowadzenia odpowiednich zmian architektonicznych, ale również nowych rozwiązań w zakresie organizacji pracy i struktury poszczególnych stanowisk.
Oczywiście pierwszym krokiem w stronę dostosowania danego budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych jest zdiagnozowanie jego aktualnego stanu. W tym celu wykonuje się audyt dostępności, który przeprowadzają specjalizujące się w tym firmy.
Będą sprawdzać dostępność podjazdów, przejść, korytarzy, drzwi, schodów, progów dla osób niepełnosprawnych. Zwrócą też uwagę na oznaczenia dedykowane dla osób z różnymi grupami niedyspozycji – szczególnie ważne są oznakowania brajlowskie oraz dźwiękowe.
Ważną sprawą jest także dostępność poręczy, uchwytów oraz klamek dla osób niepełnosprawnych. Istotnym etapem w zastosowaniu każdej budowli jest audyt pomieszczeń sanitarnych – w tym przede wszystkim łazienek i ich wyposażenia.
Współpraca z firmą wdrożeniową obejmuje także restrukturyzację niektórych stanowisk, których funkcjonowanie musi zostać dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi wymogami. Ponadto istotną sprawą podejmowaną w każdym audycie są systemy oświetleniowe, instalacje elektryczne oraz dźwiękowe w danym budynku.