Jak o tematyce śmierci wypowiadają się różne religie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Temat śmierci często uważany jest za temat tabu. Wiele osób nie chce o tym rozmawiać, ponieważ boi się nieznanego. Niektóre religie dały nam zestaw wierzeń i rytuałów, które możemy wykorzystać, aby pomóc nam poradzić sobie ze śmiercią. Te praktyki obejmują pochówek, kremację i upamiętnianie zmarłych.

Niektóre religie wierzą, że kiedy osoba umiera, jej duch opuszcza ciało i udaje się w inne miejsce. Niektórzy twierdzą, że kiedy osoba umrze, zostanie osądzona na podstawie swoich czynów za życia. Inni wierzą, że po śmierci dusza danej osoby trafi do nieba lub piekła, w zależności od tego, jak żyła na ziemi.

Sposób, w jaki postrzegamy śmierć, zmienił się z czasem. Na przestrzeni tak dużego czasu powstało wiele książek o życiu po śmierci, ale nadal istnieje wiele pytań dotyczących tego tematu, na które naukowcy muszą odpowiedzieć w dzisiejszych czasach. Jak różne religie wypowiadają się na temat śmierci?

Postrzeganie i mówienie o śmierci, oczami wielu religii

Religie używają opowieści i obrazów, aby pomóc nam zrozumieć sens życia i śmierci. Historie z chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu, hinduizmu i judaizmu są bardzo podobne pod wieloma względami. Wszystkie uczą, że powinniśmy szanować nasze ciała, traktować innych z życzliwością i prowadzić dobre życie. Ale są też różnice między religiami.

Chrześcijaństwo

Biblia chrześcijańska ma książkę zwaną Objawieniem, która mówi o niebie i piekle. Niebo jest miejscem, gdzie ludzie idą po śmierci, jeśli byli dobrzy podczas swojego życia na ziemi. Piekło jest miejscem, gdzie ludzie idą, jeśli robili złe rzeczy podczas swojego życia na ziemi.

Islam

Allah stworzył świat, aby był piękny, ale również niebezpieczny, ponieważ chciał, aby ludzie dokonywali wyborów pomiędzy dobrym i złym zachowaniem, aby po śmierci zostali nagrodzeni lub ukarani.

Buddyzm

Buddyści wierzą, że śmierć jest częścią cyklu życia i odrodzenia, który trwa wiecznie, dopóki nie osiągniesz oświecenia (staniesz się wolny od cierpienia).

Hinduizm

Hindusi wierzą, że kiedy ktoś umiera, jego dusza (atma) opuszcza ciało, ale nie znika na zawsze – przenosi się do innego ciała lub formy, dopóki nie osiągnie oświecenia (stanie się wolny od cierpienia).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W czym może pomóc psychoterapia?
W czym może pomóc psychoterapia?
Kiedyś chodzenie na psychoterapię uchodziło za coś dziwnego. Obecnie jest to już normalne, a nawet traktowane jako coś pozytywnego – […]
Bezumowne korzystanie z gruntu przez firmy energetyczne – co należy się właścicielowi działki?
Bezumowne korzystanie z gruntu przez firmy energetyczne – co należy się właścicielowi działki?
Właściciele działek, na których terenie znajdują się sieci przesyłowe, mogą uzyskać rekompensatę od przedsiębiorców. Prawo regulujące dostęp do nieruchomości w […]
Zajęcia dodatkowe – czym zająć dziecko po szkole?
Zajęcia dodatkowe – czym zająć dziecko po szkole?
Zajęcia pozaszkolne są ważną częścią dzieciństwa. Dają one dzieciom szansę na zdobycie nowych umiejętności i nawiązanie nowych znajomości. Jest to […]