Endometrium to tkanka, która wyściela macicę. Składa się z warstwy czynnościowej, warstwy funkcjonalnej oraz warstwy podstawnej. Warstwa czynnościowa składa się z nabłonka gruczołowego z licznymi naczyniami krwionośnymi, który odpowiada za produkcję płynu endometrialnego, który w dużym stopniu zapewnia lepki śluz. Gdy dochodzi do owulacji, płyn ten jest uwalniany do jamy macicy i miesza się z plemnikami podczas stosunku płciowego.
Warstwa podstawowa – Jest to najbardziej wewnętrzna warstwa endometrium, najbliżej myometrium (mięśnia macicy). Warstwa podstawowa składa się głównie z komórek nabłonka płaskiego prostego i komórek zrębu. Proste komórki nabłonka płaskiego są cienkimi komórkami, które wyściełają powierzchnię błon śluzowych. Komórki zrębu są komórkami tkanki łącznej, które zapewniają wsparcie i odżywianie dla innych typów komórek w narządzie lub tkance.
Warstwa funkcjonalna – Ta najbardziej zewnętrzna warstwa jest grubsza od warstwy podstawowej i zawiera większe naczynia krwionośne, gruczoły i włókna tkanki łącznej. Aby pomóc w regulacji poziomu hormonów w całym organizmie, warstwa ta produkuje również hormony, w tym estrogen i progesteron podczas cyklu miesiączkowego, a także podczas ciąży, jeśli jesteś w ciąży.
Jeśli masz jakiś problem z tą tkanką, to koniecznie sprawdź witrynę internetową, aby poznać szczegóły: https://salvemedica.pl/blog/poradniki-pacjenta/endometrium-objawy-przerost-leczenie.