Pellet jest coraz popularniejszym paliwem w Polsce. Ceni się go nie tylko za dostępność i łatwość użytkowania. Jest przy okazji ekologiczny, co ma coraz większe znaczenie dla dbających o środowisko konsumentów. Dzięki jakim materiałom jest to możliwe?
Pellet uzyskuje się dzięki odpadom poprodukcyjnym. Najczęściej są to różne trociny sosnowe i świerkowe. Ich dużym atutem jest spoistość, dzięki czemu łatwo je sprasować. Dodatkowymi zaletami materiału są wysoka kaloryczność, niska zawartość popiołu i mała wilgotność. Po jego zebraniu zostaje on sprasowany pod dużym ciśnieniem, gdzie przydatne są peleciarki do trocin. Ich zadaniem jest również wcześniejsze wysuszenie biomasy.
Pellet jest materiałem odpadowym, który wytwarza się w tartakach czy przy produkcji mebli. Nie trzeba więc go produkować w osobnym zakładzie. Odznacza się niską emisją dwutlenku węgla względem tradycyjnych paliw kopalnych. Pellet redukuje także uwalnianie innych gazów w rodzaju dwutlenku azotu, benzopirenu i dwutlenku siarki. To właśnie one odpowiadają głównie za smog w miastach. Dużym atutem pelletu jest także powstały z niego popiół, który jest doskonałym nawozem ogrodowym. Dzięki specjalnym kotłom i piecom pelletowym można ograniczyć ślad węglowy nawet o 90%.