Jakie informacje można znaleźć na etykiecie butelki wina?

Życie i styl

Etykieta występująca na butelce wina oprócz funkcji ozdobnej pełni również bardzo ważną rolę informacyjną. Odpowiednio wykonana ułatwia podjęcie decyzji podczas zakupu idealnego wina. Obecnie zawartość etykiety regulują szczegółowe przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej oraz dodatkowe regulacje krajowe w każdym państwie.

Zawartość etykiety wina

Najczęściej występującymi informacjami i jednocześnie najbardziej przydatnymi są:

Nazwa wina oraz producenta – może informować o miejscu, w którym zostało wyprodukowane. Przykładowo popularne wino hiszpańskie Rioja pochodzi z regionu winiarskiego o tej samej nazwie.

Rok wina – oznacza czas zbioru winogron, z których zostało wyprodukowane wino. W niektórych przypadkach może oznaczać rok butelkowania.

Kategoria wina – w zależności od rodzaju wyróżniamy m.in. wina klasyczne, musujące i likierowe.

Ilość produktu netto – zazwyczaj podawana w mililitrach, standardowa objętość to 750 ml.

Zawartość alkoholu – przedstawiana w formie wartości procentowej. Informuje o ilości alkoholu w podanej objętości produktu. Maksymalnie odchylenie od podanej  na etykiecie zawartości to od 0,5 do 1,0% w zależności od rodzaju wina.

Zawartość cukru – podawana w gramach na litr objętości. Ze względu na ten parametr wyróżniamy wina słodkie, półsłodkie, półwytrawne, wytrawne oraz brut/extra brut, gdzie ilość cukru jest bliska zeru.

Miejsce pochodzenia – wskazujące na konkretną miejscowość oraz kraj produkcji.

Oprócz wyżej wymienionych na etykietach umieszcza się także numer partii, podmiot butelkujący oraz zawartość ewentualnych alergenów. Umiejętność czytania etykiet pozwala na swobodny wybór interesującego nas wina.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 1 =

Życie i styl
Jak dobrać fryzurę do kształtu naszej twarzy?

Najpopularniejsze fryzury można podzielić na dwie grupy – w pierwszej znajdują się te fryzury, które dobrze wyglądają na każdym kształcie …

Życie i styl
Jak wybrać dobre zdjęcie na nagrobek?

Wybór zdjęcia na nagrobek bliskiej osoby to ważna decyzja. Zdjęcie powinno odzwierciedlać życie i osobowość Twojej ukochanej osoby, a jednocześnie …

Życie i styl
Przydatne gadżety dla osób słabowidzących ułatwiające poruszanie się

Istnieje kilka gadżetów, które mogą pomóc osobom niedowidzącym w poruszaniu się. Nawigacja dla niewidomych Najbardziej oczywistym gadżetem jest GPS lub …