Tradycja wspólnego posiłku przy rodzinnym stole – skąd się wzięła?

Wszystko wokół domu

Rodzinny stół obiadowy – symbol, który ma swoje korzenie w religii. Wierzono, że kiedy rodziny siadają do wspólnego posiłku, dzieląc się nim, tworzą tym samym więź jedności.

Już w czasach starożytnych

W czasach starożytnych ludzie wierzyli, że bogowie i boginie schodzą z nieba i jedzą z nimi. Nazywano to boską komunią. Z biegiem czasu ludzie zaczęli wierzyć, że sam Chrystus będzie dzielił się z nimi jedzeniem, jeśli będą jedli razem przy rodzinnym stole.

Pierwsze wzmianki o formalnym ustawieniu stołu – https://www.xxlinox.pl/pl/stoly/ pochodzą ze starożytnego Babilonu, gdzie ludzie używali niskich stolików z krzesłami wokół nich. Egipcjanie również używali niskich stolików z siedziskami wokół nich, przy których zasiadali wspólnie.

Dlaczego wspólny posiłek jest taki ważny?

Zasiadanie przy rodzinnym stole jadalnianym pozwala nam nawiązywać relacje poprzez dzielenie się jedzeniem. Jest to sposób na komunikowanie uczuć, tworzenie więzi i cieszenie się towarzystwem jako rodzina.

Pozwala nam również utrzymywać pozytywne relacje z innymi np. przyjaciółmi, których zapraszamy w nasze progi. W rzeczywistości, wiele kultur uważa wspólne jedzenie za ważną część budowania przyjaźni z innymi ludźmi, ponieważ umożliwia im to rozmowy w przyjaznej atmosferze, pełnej serdeczności i spokoju, którego tak często obecnie nam brakuje.

Niby zwykły stół niby chwila na zjedzenie obiadu, jednak tak istotna i przyjemna. To ten moment w ciągu dnia, kiedy wszystkie problemy schodzą na dalszy plan, a my możemy spędzić trochę czasu razem.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + dwanaście =

Wszystko wokół domu
Jak zakupić odpowiedni piec, do wybranego materiału opałowego?

Istnieją głównie trzy rodzaje pieców, każdy z nich ma swoje cechy i ograniczenia. Ten artykuł pomoże Ci zdecydować o wyborze …

Wszystko wokół domu
Deski tarasowe egzotyczne – jakie gatunki drewna?

Gatunki drewna egzotycznego to jedne z najbardziej poszukiwanych gatunków drewna na deski tarasowe i podłogowe. Egzotyczne deski tarasowe występują w …

Wszystko wokół domu
Basen z rattanu – co musisz o nim wiedzieć?

Baseny rattanowe to świetny pomysł dla tych, którzy chcą cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, ale nie mają miejsca lub …