Tradycja wspólnego posiłku przy rodzinnym stole – skąd się wzięła?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinny stół obiadowy – symbol, który ma swoje korzenie w religii. Wierzono, że kiedy rodziny siadają do wspólnego posiłku, dzieląc się nim, tworzą tym samym więź jedności.

Już w czasach starożytnych

W czasach starożytnych ludzie wierzyli, że bogowie i boginie schodzą z nieba i jedzą z nimi. Nazywano to boską komunią. Z biegiem czasu ludzie zaczęli wierzyć, że sam Chrystus będzie dzielił się z nimi jedzeniem, jeśli będą jedli razem przy rodzinnym stole.

Pierwsze wzmianki o formalnym ustawieniu stołu – https://www.xxlinox.pl/pl/stoly/ pochodzą ze starożytnego Babilonu, gdzie ludzie używali niskich stolików z krzesłami wokół nich. Egipcjanie również używali niskich stolików z siedziskami wokół nich, przy których zasiadali wspólnie.

Dlaczego wspólny posiłek jest taki ważny?

Zasiadanie przy rodzinnym stole jadalnianym pozwala nam nawiązywać relacje poprzez dzielenie się jedzeniem. Jest to sposób na komunikowanie uczuć, tworzenie więzi i cieszenie się towarzystwem jako rodzina.

Pozwala nam również utrzymywać pozytywne relacje z innymi np. przyjaciółmi, których zapraszamy w nasze progi. W rzeczywistości, wiele kultur uważa wspólne jedzenie za ważną część budowania przyjaźni z innymi ludźmi, ponieważ umożliwia im to rozmowy w przyjaznej atmosferze, pełnej serdeczności i spokoju, którego tak często obecnie nam brakuje.

Niby zwykły stół niby chwila na zjedzenie obiadu, jednak tak istotna i przyjemna. To ten moment w ciągu dnia, kiedy wszystkie problemy schodzą na dalszy plan, a my możemy spędzić trochę czasu razem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Aranżacja pomieszczeń w naszym domu – jakie ciekawe meble może obejmować?
Aranżacja pomieszczeń w naszym domu – jakie ciekawe meble może obejmować?
Jeśli masz w swoim domu więcej niż jeden pokój, to zapewne zastanawiasz się nad tym, jak urządzić te pomieszczenia. Jest […]
Jak dobrać sukienkę do własnej figury?
Jak dobrać sukienkę do własnej figury?
Sukienka to idealny strój na wiele okazji. Sprawdzi się zarówno do pracy i na co dzień, jak i na większe […]
Anodowanie aluminium – na czym polega?
Anodowanie aluminium – na czym polega?
Anodowanie aluminium, znane również jako eloksalacja to proces elektrochemiczny, który obejmuje kilka etapów. Pierwszym jest oczyszczenie i odtłuszczenie warstwy metalu, […]