Stany lękowe to jedno z wielu zaburzeń psychicznych, które w ciągu całego życia może dotknąć dosłownie każdego. Najczęstszym czynnikiem diagnostycznym jest występowanie zespołu objawów lęku uogólnionego, które w sposób stały zaburzają codzienne prawidłowe funkcjonowanie. Jak zatem radzić sobie w momencie, kiedy wystąpią u nas symptomy wskazujące na ową przypadłość?
Warto nadmienić, że do najczęściej występujących objawów należą ataki paniki, stałe lub okresowe odczuwanie nieuzasadnionego lęku w codziennych sytuacjach, nieadekwatne, fizyczne reakcje organizmu na nawet najmniejsze bodźce, jak również zauważalne pogorszenie komfortu życia. Wielu pacjentów zaprzestaje wykonywania czynności i podejmowania działań, które do tej pory nie sprawiały im najmniejszego problemu, np. realizacja pasji, kontynuacji nauki lub nawet wychodzenia z domu. W takich przypadkach najbardziej skutecznym sposobem na walkę z występowaniem stanów lękowych jest skontaktowanie się z psychologiem lub psychiatrą, np. poprzez stronę https://osrodek-centrum.pl/.
Psychoterapia to najskuteczniejszy sposób na okiełznanie lęków, pozwala bowiem na przepracowanie nie zawsze uświadomionych problemów z przeszłości lub teraźniejszości, jednocześnie ucząc technik reagowania na sytuacje stresowe. Technikami takimi mogą być np. kontrola oddechu, uważność, czyli skupienie się na tym, co tu i teraz, metody relaksacyjne, takie jak medytacje, muzykoterapia, itp. W trudniejszych przypadkach można także wdrożyć farmakoterapię, czyli zastosować leki uspokajające.