Jakie koszty ponosi sprzedający mieszkanie?

Branża budowlana

Sprzedaż mieszkania to doskonały sposób, by podreperować domowy budżet lub pozyskać środki na inną inwestycję. Trzeba jednak pamiętać, że przedsięwzięcie tego typu wiąże się z kosztami, które ponosi również sprzedający. Jakie wydatki, poza nieuniknionym podatkiem dochodowym, czyhają na osoby decydujący się na sprzedaż nieruchomości mieszkalnej?

Pośrednik czy ogłoszenie w mediach?

Większość osób decyduje się sprzedać mieszkanie za pośrednictwem agencji nieruchomości – znalezienie nabywcy i dopełnienie niezbędnych formalności leży wówczas po stronie pośrednika. Wiadomo jednak, że taką usługę należy zapłacić, zazwyczaj jest to od 2 do 5% wartości inwestycji. Alternatywnym rozwiązaniem jest sprzedaż lokalu mieszkalnego we własnym zakresie – działanie to pozwoli w znaczny sposób zminimalizować koszty. Pierwszym krokiem jest umieszczenie ogłoszeń w mediach i Internecie. Największym zainteresowaniem cieszą się portale internetowe oraz lokalna prasa. Koszt umieszczenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Należy jednak pamiętać, że ogłoszenie jest dostępne przez określony czas. Po jego upływie – o ile lokal nie zostanie sprzedany – konieczne jest wznowienie informacji o sprzedaży lub odnowienie ogłoszenia, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jeśli interesują nas mieszkania na sprzedaż Szczecin jest miastem, w którym można znaleźć wiele atrakcyjnych propozycji.

Czy podatek od sprzedaży mieszkania jest nieunikniony?

Związany ze sprzedażą mieszkania podatek to jedno z największych obciążeń, z jakimi musi liczyć się sprzedający. Należy jednak pamiętać, że wspomniana należność pojawia się wyłącznie w sytuacji, gdy właściciel decyduje się sprzedać mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego zakupu. Okres ten naliczany jest jednak od roku następującego po nabyciu mieszkania. Jeśli zaistnieje konieczność rozliczenia się z fiskusem, od należnego podatku można odliczyć koszty remontu, zmniejszając tym samym należność. Istotną kwestią są także koszty notarialne, które – zależnie od ustaleń – ponosi sprzedający bądź kupujący. Jeżeli szukamy atrakcyjnej nieruchomości Szczecin należy do miast, w którego zasobach znaleźć można wiele ciekawych propozycji. Planując sprzedaż lub kupno mieszkania należy również pamiętać, że cena lokalu zależy od wielu czynników – począwszy od lokalizacji, poprzez standard mieszkania, a na jego funkcjonalności i dodatkowych rozwiązaniach architektonicznych skończywszy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + pięć =

Branża budowlana
Jakie zastosowania mają farby żaroodporne?

Farby żaroodporne są używane do różnych celów, w tym do zastosowań przemysłowych i komercyjnych. Zastosowanie w przemyśle i nie tylko …

Branża budowlana
Domki drewniane – jakie mają zalety?

Domy drewniane są wykonane z naturalnych materiałów, które można łatwo poddać recyklingowi. Dlatego są tak popularne wśród ludzi, którzy chcą …

Branża budowlana
Jakie rodzaje fug możemy wymienić w budownictwie?

  Jednym z najważniejszych aspektów każdej inwestycji budowlanej jest wybór materiałów do budowy. W tym przypadku mówimy o fugach. Jest …