W miejscach, gdzie wyjątkowo trudno jest doprowadzić kanalizację, właściciele domów jednorodzinnych mają ograniczone możliwości odprowadzania ścieków. Jedną z najłatwiejszych metod na gromadzenie nieczystości jest wówczas zaopatrzenie się w specjalne szambo plastikowe. Na rynku wybór tego typu zbiorników jest bardzo duży, a dodatkowo za ich zakupem przemawia szybki i niezbyt skomplikowany montaż. Jakie jeszcze korzyści płyną z tego rozwiązania?
Szamba plastikowe z wyglądu przypominają ogromne beczki z zaworem. Ich podstawową zaletą jest wysoki poziom szczelności (wykonanie z dobrego jakościowo tworzywa sztucznego bez żadnych szwów czy zgrzewów), dzięki czemu mamy pewność, że ścieki nie będą się przedostawały zarówno do samego gruntu, jak i wód gruntowych. Kolejną zaletą omawianych produktów jest stosunkowo niewielka waga, zwłaszcza w porównaniu z szambami betonowymi – wynosi ona od 60 kg do 350 kg, oczywiście w zależności od pojemności. Warto dodać, że większość zbiorników jest wytwarzana z polietylenu o wyjątkowej gęstości, a także żywic poliestrowych, zwanych laminatami.
Często są też dodatkowo zbrojone włóknem szklanym. Wszystko to powoduje, że bardzo łatwo można je transportować oraz montować – nawet w miejscu, do którego nie jesteśmy w stanie dojechać samochodem czy dźwigiem. Inne zalety szamba plastikowego to trwałość (materiał odporny na korozję chemiczną) i możliwość dodatkowego zastosowania (recykling, odstąpienie kolejnemu użytkownikowi, wykorzystanie jako pojemnika na deszczówkę albo osadnika w przydomowej, prowizorycznej oczyszczalni ścieków). Jeśli chodzi o szamba plastikowe w cenniku uwzględnia się przede wszystkim ich wielkość, pojemność i materiał wykonania.