Sprowadzenie aut ze Stanów – czy to opłacalne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Auta powypadkowe i klasyki

Polacy od wielu lat importują samochody z Europy Zachodniej. Niestety duża ilość osób trudniących się takim zajęciem sprawia, że coraz trudniej znaleźć na rynku wtórym ciekawe samochody. Z tego powodu coraz więcej handlarzy zaczyna przyglądać się bliżej Stanom Zjednoczonym. Okazuje się bowiem, że import aut z USA może być opłacalny. Żeby tak było trzeba jednak wiedzieć, jakie pojazdy warto sprowadzać.

Zdaniem ekspertów najbardziej opłacalne jest ściąganie samochodów stosunkowo nowych, nie starszych niż dziesięcioletnie. Decydując się na import pojazdu powypadkowego, trzeba zwrócić uwagę na to, by uszkodzenie nie były zbyt duże. Powypadkowe samochody z USA wystawiane są przez firmy ubezpieczeniowe na licytacje lub aukcje.

W związku z tym, że nie ma możliwości dokonania fizycznych oględzin, dokonywanie transakcji w ten sposób przypomina trochę kupowanie kota w worku. Istnieją co prawda firmy pośredniczące w tego rodzaju zakupach, jednak pobierają one za swoje usługi prowizje, które mogą znacząco pomniejszyć ewentualny zysk.

Zdaniem specjalistów opłacalny może być również import klasyków do Polski. W Stanach uszkodzone egzemplarze kosztują niewiele, natomiast po renowacji i przywiezieniu do Europy mocno zyskują na wartości. Zakup klasyków może być więc świetnym sposobem na inwestowanie posiadanych środków finansowych.

Na co zwrócić uwagę, by nie stracić

Żeby zarabiać na sprowadzaniu samochodów z USA, należy dokładnie skalkulować koszty i uwzględnić wszystkie opłaty. Jeśli samochód kupowany będzie na aukcji, trzeba będzie ponieść opłatę na rzecz podmiotu prowadzącego daną aukcję. W przypadku pojazdów, stawki pośredników kształtują się pomiędzy 300, a 700 dolarów. Po dokonaniu zakupu pojazd musi zostać przetransportowany do najbliższego portu. Transport ten może odbywać się wyłącznie za pomocą holu lub lawety. W zależności od tego, w jakiej odległości od portu znajduje się auto, koszty jego przewiezienia mogą wynosić od 200 do 800 dolarów.

Zapłacić trzeba również za wykupienie miejsca w kontenerze, w którym umieszczony będzie samochód podczas rejsu statkiem do Polski. W zależności od wielkości pojazdów w jednym kontenerze zmieścić się mogą dwa lub trzy auta. Opłata za tego rodzaju usługę wynosi od 750 do 1250 dolarów. Analizując koszt transportu samochodu z USA do Polski, trzeba wziąć pod uwagę także opłaty za przesłanie dokumentów do kraju.

Jeśli samochód pomyślnie dotrze do Polski, jego właściciel zostanie zobowiązany do zapłacenia cła oraz podatku VAT. Stawka podatku VAT w Polsce na tego rodzaju produkty wynosi 19 procent. Wysokość akcyzy jest uzależniona od pojemności silnika. Ilość kosztów, które trzeba ponieść, pokazuje, że import pojazdów z USA nie jest łatwy i nie zawsze musi być opłacalny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dopasować zegarek do codziennej stylizacji?
Jak dopasować zegarek do codziennej stylizacji?
Zegarek to podstawowy element wzbogacający wszelkie stylizacje. Musi on być jednak dobrany w taki sposób, aby idealnie pasował do konkretnego […]
Jakie cechy należy posiadać, aby zostać osobistą stylistką?
Jakie cechy należy posiadać, aby zostać osobistą stylistką?
Czasami zdarza się, że niektórym osobom brakuje pewnej kobiecej intuicji. Nie mają pomysłu na to jak się ubierać i jaki […]
Opieka nad dziećmi po rozwodzie – jak to wygląda w praktyce?
Opieka nad dziećmi po rozwodzie – jak to wygląda w praktyce?
Rozwód to przeżycie nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. Ustalenie zasad opieki i utrzymywania kontaktów z nimi […]