Montaż dachu z drewna nie jest dość często stosowaną metodą w budowie domu. Mimo narosłych wokół niego fałszywych stereotypów, ma on wiele zalet, które rozwiną się jeszcze bardziej w określonych warunkach. Na wpływ jakości dachu ma wiele elementów, miedzy innymi użycie materiałów wyłącznie najwyższej jakości oraz zwrócenie uwagi na parametry takie jak: obciążenie, odporność na czynniki zewnętrzne czy wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Stawiając na montowanie dachu z drewna, skupmy się na wybraniu jego odpowiedniego gatunku, gdyż każdy posiada inne cechy charakterystyczne oraz właściwości. Najlepszą opcją jest sosna, zaraz potem świerk, jodła czy wiąz. Niezwykle ważne jest też, aby zastosowane drewno posiadało odpowiednią wilgotność (nie powinno przekraczać 20-23 procent wilgotności), było profesjonalnie zaimpregnowane oraz cechowało się wysoką klasą wytrzymałości.
Standardowe konstrukcje dachowe z drewna dostępne są u większości profesjonalnych firm budowlanych. Oczywiście, koszty za nie mogą się wahać – nawet znacząco. Odpowiada za to ich pochodzenie, jakość materiału czy chociażby zastosowana klasa wytrzymałości. Przeciętna cena wiązarów dachowych nie należy jednak do najdroższych inicjatyw w budowie domu od podstaw.
Do największych zalet dachu z drewna trzeba zaliczyć niebywałą lekkość konstrukcji oraz oryginalny i charakterystyczny wygląd, który podobać może się wielu klientom. Drewno konstrukcyjne najprościej jest zakupić w tartaku lub zlecić jego zakup firmie budowlanej, jeśli ta zajmuje się pośrednictwem.