Co roku organizowane są prestiżowe konkursy, mające wyłonić najlepsze wino świata. Nie tylko zwycięska winnica, ale także pośrednio dany kraj staje się laureatem konkursu. W rankingach przodują kraje w sposób naturalny kojarzące się nam z produkcją wina, takie Portugalia, Włochy, Hiszpania czy Francja. Portugalia to ojczyzną klasycznych wzmacnianych win porto i madera oraz rześkiego vinho verde. Włosi prawdopodobnie jako pierwsi sadzili winorośle oraz są jednym z największych światowych producentów wina, oferując ponad 350 odmian. Francja kojarzy się kolei głównie z czerwonym winem i z Hiszpanią konkuruję o miano kraju posiadającego największą powierzchnię winnic.
Jednak nie można zapominać, że niezwykłe trunki można znaleźć także, na Węgrzech, Mołdawii czy w Niemczech, a kraje historycznie kojarzone z uprawą winorośli mają wielu poważnych konkurentów.
Nie każdy wie, że wiele europejskich krajów ma równie bogatą tradycję. Pierwsze niemieckie winnice zakładali wzdłuż Mozeli i Renu właśnie Rzymianie. Dziś w regionach Badenii, Frankonii cz Wirtembergii niemcy produkują wina cieszące się międzynarodowym uznaniem. Flagowym gatunkiem jest Riesling, oryginalnie pochodzący z nad Renu, który urósł do miana jednego z 3 najbardziej popularnych gatunków białego wina na świecie, obok chardonnay i sauvignon blanc. To także tu możemy spotkać specjalny przypadek wina lodowego – eiswein.
Ze względu na to że jakość trunku w przypadku wina jest ściśle powiązana z regionem pochodzenia – klimatem, glebą, metodami uprawy, niemcy stworzyli nawet osobny system klasyfikacji jakości, różniący się od ogólnie przyjętego w europie. Również część ogólna światowo przyjętych nazw szczepów niemieccy winiarze nazwali po swojemu. Warto więc zaczerpnąć nieco teorii, nim przystąpimy do degustacji.
Nie ma jednak wątpliwości, że warto.
Sprawdź przykładową ofertę sklepu z niemieckimi winami, na stronie: https://winoland.com/