Instalacje hydrauliczne możemy spotkać w bardzo wielu miejscach. Stosują je między innymi pojazdy budowlane, ciągniki rolnicze, ciężarówki. Oprócz tego używane są także stacjonarnie, w przedsiębiorstwach które wykorzystują tzw. hydraulikę siłową (np. do gięcia bardzo grubych blach). W wielu systemach tego typu znajdziemy urządzenia zwane hydroakumulatorami lub też akumulatorami ciśnienia. Sprawdzamy, w jaki sposób działają, gdzie są wykorzystywane, oraz przede wszystkim jaka jest ich rola.
Hydroakumulator to niewielki pojemnik, najczęściej w kształcie kulistym, który jest w stanie przyjąć pewną ilość płynu hydraulicznego pod ciśnieniem. Powoduje to, że gromadzi on część energii, która może następnie zostać wykorzystana w momencie, gdy w układzie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na siłę hydrauliczną. Dzięki temu system może chwilowo wykazać się wyższą wydajnością, niż jest w stanie zapewnić pompa pracująca na najwyższych możliwych obrotach.
Hydroakumulatory znajdziemy przede wszystkim w instalacjach stacjonarnych hydrauliki siłowej, a także w maszynach rolniczych czy nawet betoniarkach. Będą one miały miejsce również w zakładach metalowych, gdzie pracują giętarki. Wyginanie bardzo grubych fragmentów stali wymaga ogromnej siły, jednak w krótkich okresach czasu. Właśnie dlatego bardziej opłacalny jest montaż akumulatora ciśnienia, niż ogromnej, przewymiarowanej pompy napędzającej cały układ. Hydrotop to jedna z firm, która produkuje tego typu urządzenia, stosowane w instalacjach hydraulicznych na całym świecie.