Jesienią oraz zimą w naszym kraju konieczne jest ogrzewanie domów jednorodzinnych ze względu na bardzo niską temperaturę panującą na zewnątrz. W tym celu należy zaopatrzyć się w wybrany materiał opałowy. Coraz więcej osób sięga po paliwa ekologiczne, ponieważ w procesie spalania nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji smolistych, a tym samym ich eksploatacja jest równoznaczna z ochroną środowiska naturalnego. Przy okazji często kosztują tyle samo lub nawet mniej niż paliwa uznawane za tradycyjne (węgiel kamienny, drewno itp.).
Spośród ekologicznych materiałów opałowych na szczególną uwagę zasługuje ekogroszek pozyskiwany z węgla. Przyjmuje on postać drobnych, dokładnie oczyszczonych okruchów o średnicy do 2,5 cm, a jest pakowany w poręczne worki. Największa zaleta tego materiału to wysoka kaloryczność na poziomie między 24 a 30 MJ/kg. Dzięki temu okazuje się on niezwykle wydajny i pozwala całkiem sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Poza tym charakteryzuje się minimalną zawartością popiołu i siarki, a także niską spiekalnością.
Oczywiście wymienione parametry idą tutaj ściśle w parze z ekologicznością. Jeśli interesuje nas dobrej jakości ekogroszek Zakopane to miasto, gdzie znajdziemy kilka dużych sklepów posiadających go w ofercie. Alternatywę stanowi pellet, czyli sprasowane pod ogromnym ciśnieniem trociny tartaczne. W tym przypadku mamy do czynienia z wartością opałową 17-22 MJ/kg. Pozostałe paliwa ekologiczne godne polecenia to m.in. biomasa (odpady roślinne w formie gałązek, liści, igliwia) oraz biogaz (produkt fermentacji beztlenowej ścieków, odchodów zwierząt i elementów organicznych).