Wielu młodych ludzi zafascynowanych światem dźwięku marzy, aby zajmować się tym profesjonalnie. Można być studyjnym dźwiękowcem i pracować w jednym miejscu. Ale można pracować także przy obsłudze dźwiękowej koncertów. Na czym właściwie polega nagłośnienie koncertów?
Po pierwsze musisz mieć świadomość, że to ciężka praca. To w głównej mierze jeżdżenie. Za zespołem w trasie albo na pojedyncze zlecenia typu festiwale, juwenalia, itp. Wysokiej klasy akustyk co prawda nie zajmuje się rozkładaniem sprzętu, ale aby do tego dojść, trzeba się naprawdę sporo napracować i początkowo trzeba wykonać trochę fizycznej pracy przy instalowaniu nagłośnienia. To także praca do późna w nocy, ponieważ nawet jeśli impreza skończy się o 22, to cały sprzęt trzeba ponownie spakować.
Ale jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy, to jest to niezwykle ciekawe zajęcie. Nagłośnienie koncertów to możliwość obcowania z najnowszym sprzętem. Jakim? W dużym skrócie, podstawowe nagłośnienie to zestaw głośników, podłączonych do kompletu wzmacniaczy. Na scenie znajdują się mikrofony i wejścia liniowe przeznaczone do podłączenia instrumentów. Wszystkie sygnały ze sceny są następnie przesyłane do stołu mikserskiego. To jest właśnie miejsce pracy dźwiękowca – to tutaj ustawia poziomy głośności, barwę, panoramę i efekty poszczególnych instrumentów i wokali. Odpowiada za to, aby muzycy brzmieli dobrze w każdych warunkach. A to jest bardzo trudne zadanie – niektóre wnętrza są bardzo nieprzyjazne akustycznie i osiągnięcie dobrego brzmienia oraz zrozumiałości wokali jest wielką sztuką.
Ta praca to także możliwość poznania wielu fascynujących ludzi – od muzyków i wokalistów na scenie, poprzez innych dźwiękowców i ludzi związanych z branżą nagłośnieniową po osoby organizujące wielkie festiwale i stadionowe koncerty. Istnieje wiele firm, w których dźwiękowcy znajdą interesującą pracę. Jedną z nich jest start4event.pl, która zajmuje się organizowaniem przyjęć, koncertów oraz innych wydarzeń.