Używanie drona jest ściśle regulowane i w wielu wypadkach wymaga stosownych uprawnień, aktualnych badań lekarskich, a nawet ubezpieczenia OC. Oczywiście, można także pilotować takie urządzenie bez spełnienia wszystkich tych kryteriów, ale tylko w określonych okolicznościach. Bez uprawnień możemy latać wyłącznie rekreacyjnie lub sportowo w otwartej przestrzeni powietrznej. Nie wolno nam jednak wykonywać lotów poza zasięgiem wzroku, musimy też zachować bezpieczną odległości od ludzi i pojazdów. Drony o wadze powyżej 600 g. nie mogą też latać w pobliżu miejsc zamieszkanych oraz w miastach. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami, ponieważ złamanie ich może narazić nas na wysokie kary finansowe i spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia, zarówno pilota, jak i osób postronnych.
W świetle prawa lotniczego spora część dronów jest uznawana za bezzałogowe statki powietrzne. Ze względu na to, każde profesjonalne ich użycie oraz loty poza zasięgiem wzroku wymagają stosownej licencji. Czasem możemy potrzebować też specjalnych pozwoleń, jeśli przestrzeń, w której latamy, nie jest miejscem dozwolonym z definicji. Uprawnienia na drona uzyskać można po zdaniu specjalnych egzaminów kończących kursy prowadzone wg. poszczególnych klasyfikacji UAVO. Obejmują one zagadnienia teoretyczne i praktyczne pilotażu, a także podstawy z zakresu awioniki. Wymagają one jednak sporo zaangażowania i potrafią być kosztowne.
Jeśli potrzebujemy zrealizować pojedyncze zdjęcia lub film z lotu ptaka, o wiele szybciej, łatwiej i taniej będzie zwrócić się do profesjonalnych firm. Witryny takie jak https://www.dronexvision.pl/ pozwalają zapoznać się z przykładowymi ofertami i wachlarzem oferowanych usług. Rozwiązanie takie pozwoli nam nie martwić się kwestiami prawnymi, a jednocześnie będziemy mieli pewność wysokiej jakości zrealizowanych zdjęć. Trzeba bowiem pamiętać, że pilotowanie drona i fotografowanie z powietrza to dwa kompletnie różne zagadnienia.