Ochrona przeciwpożarowa jest obowiązkowa w każdym budynku użyteczności publicznej, takich jak sklepy, szkoły, kina, teatry, muzea i tak dalej. Również w miejscach, gdzie przebywa bardzo dużo osób, jak w blokach mieszkalnych, muszą istnieć instalacje pomagające walczyć z ogniem. Sprawdzamy, jakie są ich rodzaje oraz przedstawiamy zasadę działania. Dowiemy się także, jak można uruchomić je samodzielnie, w razie wystąpienia pożaru na terenie budynku bądź obiektu.
W blokach budowanych za czasów PRL najczęściej istnieją tak zwane instalacje otwarte. Na korytarzach znajdują się specjalne hydranty przeciwpożarowe, które są podłączone do rurociągu normalnie niezalanego wodą. Wykorzystuje je straż pożarna, która po przyjeździe na miejsce podłącza swoją motopompę do wlotu wody do systemu rur. Ta dociera na wszystkie piętra, gdzie strażacy podpinają indywidualne węże i za ich pomocą walczą z ogniem. Instalacja tego typu jest prosta, jednak nie ma możliwości jej użycia bez obecności na miejscu jednostki straży pożarnej. Dlatego też hydranty na korytarzach nie są wyposażone w węże, ponieważ te i tak przywożą strażacy, a w szafkach znajdują się jedynie wyloty rurociągu przeciwpożarowego oraz zawór. Takich systemów już dziś się nie stosuje.
W nowo budowanych blokach, a także we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, muszą być montowane instalacje stale napełnione wodą. Dzięki temu można ich użyć jeszcze zanim na miejsce dotrze straż pożarna. Ma to ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa, ponieważ pożar zazwyczaj rozwija się najmocniej w pierwszych chwilach po utracie kontroli nad ogniem. Jeżeli sami mieszkańcy budynku lub pracownicy obiektu wykorzystają hydrant przeciwpożarowy, mogą ocalić mnóstwo osób oraz mienia zgromadzonego wewnątrz. Ten typ systemu posiada hydranty zamontowane w specjalnych przeszklonych szafkach z czerwoną obudową, gdzie znajduje się również kilkumetrowy wąż, którego można użyć do samodzielnego gaszenia pożaru. W przypadku obiektów publicznych, w schowku musi znajdować się także gaśnica śniegowa Zastosowanie jej może znacznie przyspieszyć tłumienie ognia, jeśli będzie wykorzystana w poprawny sposób.
Powyżej opisaliśmy dwie najczęściej spotykane instalacje hydrantów przeciwpożarowych, które umieszczane są wewnątrz budynków. Ich odpowiedniki są rozmieszczane także na zewnątrz, można je łatwo zlokalizować dzięki temu, że również są pomalowane na czerwono. Te są na stałe podłączone do źródła wody, użycie wymaga jedynie podłączenia węży gaśniczych i odkręcenia zaworu specjalnym kluczem, który posiada każda brygada straży pożarnej. Dlatego też w przypadku konieczności samodzielnej walki z pożarem, należy w pierwszej kolejności użyć hydrantów zamontowanych w środku.