Urządzanie i aranżowanie wnętrz jest jednym z najprzyjemniejszych, ale też najbardziej stresujących doświadczeń. Prosty remont czy wiosenne odświeżenie wystroju może okazać się wyzwaniem, które przyjemność zamieni w koszmar. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, która poza aspektami wizualnymi musi spełniać wiele oczekiwań dotyczących funkcjonalności przestrzeni. Aby ustrzec się przed niepotrzebnymi przygodami warto zaplanować wszystko krok po kroku.
Kwota, którą planujemy przeznaczyć na remont czy wykończenie kuchni może nas zaskoczyć. Dostępne są różne rozwiązania, które urzekają w sklepie i zanim się obejrzymy stylowe uchwyty do szafek pochłaniają trzydzieści procent budżetu. Dlatego też bardzo ważne jest określenie jakie prace chcemy wykonać, co możemy zrobić sami, do czego potrzebny będzie nam specjalista i ile możemy wydać na dodatki, które nadadzą wnętrzu charakteru. Pamiętajmy, że każdy wybór niesie za sobą konsekwencje! Na przykład jeśli zdecydujemy się na płytę indukcyjną, to w naszym kosztorysie musimy założyć kwotę na przystosowanie do niej patelnie czy garnki indukcyjne. Jeśli okap chcemy schować w szafce to konieczne będą jej przeróbki aby ukryć rury wentylacyjne. Patrzmy na temat całościowo, abyśmy nie musieli później iść na kompromisy.
Gdy już oszacowaliśmy co chcemy zrobić i ile pieniędzy na to przeznaczyć czas na wybór stylu, w jakim będzie nasza wymarzona kuchnia. Określenie na samym początku charakteru projektu jest bardzo ważne, abyśmy zachowali spójność wyglądu wnętrza i wiedzieli w jakich ramach będziemy się poruszali. W tym celu najlepiej odwiedzić kilka salonów meblowych, w których czekają na nas gotowe aranżacje. Z nich właśnie możemy czerpać różnorakie inspiracje i zapożyczać rozwiązania. Pomocne będą również magazyny wnętrzarskie – to w nich odnajdziemy trendy i modne gadżety, które mogą otworzyć naszą głowę na zupełnie nowe połączenia kolorów czy odważne akcenty. Redaktorzy trzymają rękę na pulsie i korzystają produktów topowych studiów designerskich, co może wykraczać poza nasze ramy budżetowe. Wtedy warto potraktować je jako punkt wyjścia, poszukać tańszych zamienników – efekty mogą być naprawdę niesamowite!
Jednym z najważniejszych aspektów, który należy brać pod uwagę przy projektowaniu kuchni jest jej praktyczność. Należy ją dopasować zarówno do rozkładu pomieszczenia jak i funkcji, jakie ma ona pełnić. Posiadacze dużej rodziny, którzy przygotowują kilka posiłków w ciągu dnia powinni zwrócić szczególną uwagę na rozmiar poszczególnych sprzętów i miejsce, w którym można posadzić dzieci tak, aby mieć je na oku. Przydadzą się również praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości blaty czy płytki, na których nie będzie widać okruszków oraz drobnych plam. Jeśli zaś w kuchni przygotowujemy głównie koktajle lub herbatę możemy pozwolić sobie na rozwiązania niej praktyczne ale bardziej designerskie np. czarne szafki z frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Są trudniejsze w utrzymaniu, natomiast robią piorunujące wrażenie na gościach już od progu.
Ostatni, jednak bardzo ważny etap urządzania kuchni to dodatki. To właśnie one stanowią integralną część wystroju dodając mu np. pożądanej elegancji czy wiejskiego charakteru. Tu warto postawić na oryginalność i dbałość o detal. Produkty dostępne w dużych sklepach można uzupełnić o jakościowe i zaskakujące gadżety znalezione w sieci np. https://wenahome.pl/32-dekoracje-stolu. Stylowe serwetki uświetnią uzupełnią prostą białą zastawę, a kryształowe kieliszki dodadzą magii organizowanej przez nas kolacji. Dobrze też zadbać o oświetlenie stołu, które należy dopasować charakteru spotkania oraz efektu jaki chcemy uzyskać – możemy zdecydować się np. na wysokie eleganckie świeczniki lub kulę wypełnioną wodą różną, na której unosić się będą płatki kwiatów i małe lampiony. Jednak pamiętajmy o tym, że najważniejszy dodatkiem jest dobry nastrój gospodarzy i gości.