Spirometria to test, który mierzy jak dobrze pracują Twoje płuca. Jest ono najczęściej stosowane do sprawdzania chorób płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rak płuc.
Spirometria polega na oddychaniu do rurki (zwanej spirometrem) w celu zmierzenia ilości wydychanego powietrza. Badanie trwa zazwyczaj około 10 minut i można je wykonać w domu lub w gabinecie lekarskim.
Spirometria jest często łączona z innymi badaniami, takimi jak badania krwi i zdjęcia rentgenowskie, w celu dokładniejszego zdiagnozowania chorób płuc.
Badanie nie jest bolesne, ale czasami może być nieprzyjemne, jeśli masz stan zapalny lub infekcję gardła lub zatok.
– Pacjent oddycha normalnie przez ustnik (zwany spirometrem ustnikowym), który mierzy objętość wdychanego i wydychanego powietrza w czasie. Dzięki temu lekarz może obliczyć pojemność płuc (ilość powietrza, którą można wdychać).
– Pacjent wykonuje manewr wymuszonej pojemności życiowej, który wymaga od niego jak najgłębszego wdechu do płuc, aby mógł sprawdzić, ile powietrza jest w stanie przyjąć bez kaszlu lub uczucia braku tchu.
– Pacjent wykonuje dwa manewry wymuszonego wydechu – jeden samodzielnie, a drugi po wzięciu głębokiego oddechu ze zbiornika z tlenem – aby określić, jak dobrze potrafi wydmuchać powietrze z płuc po podaniu mu przez nebulizator (małe urządzenie, które rozbija płynne leki na kropelki) środka pobudzającego oddychanie, takiego jak albuterol.
– Pacjent wykonuje trzeci manewr wymuszonego wydechu po wdychaniu leku.
Jeśli jesteś lekarzem i chcesz nauczyć się przeprowadzać to badanie, to koniecznie zapisz się na kurs spirometrii.