Silniki elektryczne napędzają mnóstwo urządzeń, których używamy każdego dnia. Jednak jeden silnik nie jest równy drugiemu. Każdy posiada swoje indywidualne parametry, takie jak napięcie znamionowe, prąd, moc. Może także występować w wersji szczotkowanej lub indukcyjnej (bezszczotkowej). Każdy rodzaj i typ sprawdza się dobrze w konkretnych zastosowaniach, które przedstawimy za chwile.
Najbardziej charakterystyczny rozdział typów silników elektrycznych to podział na te działające na prądzie stałym oraz przemiennym. Pierwszy typ wykorzystuje się głównie tam, gdzie stosowane jest niskie napięcie, bądź pochodzące z akumulatora. Dlatego też takie urządzenia jak wentylatory komputerowe, rozruszniki samochodowe, mechanizmy wycieraczek czy dmuchawy, napędzane są właśnie silnikami prądu stałego. Natomiast wersje na prąd przemienny posiadają zwykle większe moce i stosuje się je tam, gdzie bez problemu mogą pobierać prąd prosto z gniazdka.
Zasadniczą różnicą w budowie silnika na prąd przemienny jest sposób doprowadzenia prądu do uzwojeń komutatora. Tańsze silniki posiadają specjalne grafitowe szczotki, które z czasem zużywają się. Te wersje są jednak tanie w produkcji i lekkie, dlatego stosuje się je między innymi w wiertarkach, wkrętarkach, szlifierkach, a także tańszych kosiarkach. Silnik indukcyjne przenoszą natomiast prąd na komutator na podobnej zasadzie, jak działanie transformatora. Dzięki temu są cichsze oraz trwalsze (brak zużywających się szczotek), jednak bywają cięższe. Dlatego używa się ich głównie w maszynach stacjonarnych oraz takich których waga i tak jest duża, np. w droższych kosiarkach elektrycznych. Na stronie https://kmp-pol.pl/ możemy obejrzeć i kupić silniki elektryczne różnego typu.