Praca na wysokości jest szczególnym rodzajem pracy, przy której zachowywanie podstawowych zasad BHP jest kluczowe dla życia i zdrowia pracownika. Jeden błąd człowieka lub urządzenia i praca może zakończyć się źle. Na pracodawcy spoczywa więc duża odpowiedzialność. Powinien on nie tylko zapewnić odpowiednie szkolenia i zabezpieczenia, ale także zadbać o kontrolowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Tylko takie wszechstronne podejście zapewni pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Wyposażenie pracowników w szelki bezpieczeństwa to jeden z kroków, od których należy rozpocząć. Możliwość upadku jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Potrzebna jest więc gwarancja, iż w razie zachwiania, niewłaściwego kroku czy wady konstrukcji, pracownik nie spadnie z dużej wysokości. Kask jest tak samo ważny, jak szelki i powinien być zawsze noszony. Ochrona głowy, zarówno przed upadkiem, jak i uderzeniem przez spadające rzeczy, jest niezwykle ważna. Mózg jest kluczowym dla funkcjonowania i jednym z najbardziej narażonych na urazy organów. Jego bezpieczeństwo powinno być więc priorytetem.
W zwiększeniu bezpieczeństwa pomogą także odpowiednie szkolenia BHP i szczegółowy instruktaż. Wykwalifikowany pracownik to pracownik bardziej świadomy niebezpieczeństwa i posiadający wiedzę, jak mu przeciwdziałać. Do szkoleń należy dodać również specjalistyczne badania lekarskie. Mogą one wykryć przeciwwskazania zdrowotne, uniemożliwiające pracę na wysokości, którą wykonywać mogą jedynie osoby w pełni zdrowe.