Jak prowadzić księgowość sklepu internetowego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Księgowość sklepu internetowego, który zaliczany jest do firm małych, prowadzona jest z reguły na zasadach uproszczonych (tzw. mała księgowość). Przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić dokumentację księgową, korzystając z dostępnych, nierzadko nieodpłatnie, programów, które umożliwiają wystawianie faktur, obliczanie należności do urzędu skarbowego, kwot ubezpieczeń społecznych oraz działają jako wygodne narzędzie zintegrowane z serwisami sprzedażowymi w sieci, usługami kurierskimi, programami magazynowymi. Księgowość dla sklepu internetowego może być prowadzona samodzielnie. Zmniejsza to koszty, eliminując wydatek dla biura księgowego. Usługę prowadzenia księgowości małej firmy można zlecić internetowemu biurowi księgowemu.

Co należy wiedzieć, by sprostać samodzielnemu prowadzeniu dokumentacji księgowej?

Księgowość dla małych firm, jaką jest sklep internetowy opiera się regularną ewidencję w formie:

  • ewidencji przychodów – uproszczonej metody wyliczenia przychodu firmy, który podlega opodatkowaniu bez odliczenia kosztów. Działalność handlowa jest obciążona 3% podatkiem ryczałtowym. Istnieją rodzaje działalności, wyłączone z możliwości opłacania ryczałtu oraz próg finansowy w zakresie dochodu, który po przekroczeniu, przenosi formę rozliczenia na KPiR.
  • Księga Przychodów i Rozchodów, według której e-sklep może rozliczać się na zasadach ogólnego opodatkowania 18% lub 32% bądź liniowo 19%. Niektórzy przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia ewidencji środków trwałych, wyposażenia, przebiegu pojazdu. Podatek należny obliczany jest według kwoty dochodu, czyli przychodu, pomniejszonego o koszt. Dostępne są ulgi podatkowe oraz zwolnienie z opłat, gdy firma nie osiąga przychodu.

Właściciel sklepu internetowego powinien podjąć decyzję o opłacaniu bądź nie podatku VAT, który nie musi być opłacany, jeżeli dochód firmy nie przekracza rocznie 200 tys. zł. Są jednak rodzaje działalności, które są zobligowane do opłacania VAT (np. sprzedaż wyrobów jubilerskich). Prowadzenie rejestru zakupu i sprzedaży VAT zobowiązuje przedsiębiorcę do comiesięcznego wypełniania deklaracji VAT-7 lub VAT-7K (dla rozliczeń kwartalnych).

Składki na ubezpieczenia społeczne dla ZUS właściciel sklepu internetowego powinien opłacać do 10-go dnia miesiąca, zatrudniając pracowników, do 15-go dnia miesiąca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwracać uwagę podczas kupowania produktów spożywczych?
Na co zwracać uwagę podczas kupowania produktów spożywczych?
Zakupy spożywcze to prawdziwe pole minowe dla osób chcących odżywiać się zdrowo, które jednocześnie nie mają na co dzień do […]
Wybór drabiny do prac domowych
Wybór drabiny do prac domowych
W każdym domu prowadzone są od czasu do czasu różne prace na wysokości – najczęściej w zakresie naprawy lub remontu. […]
Czy spożywanie kakao jest zdrowe dla naszego organizmu?
Czy spożywanie kakao jest zdrowe dla naszego organizmu?
Kakao to naturalna substancja, która powstaje z owoców drzewa kakaowca. Ma ciemną barwę, jest bogata w tłuszcze, antyoksydanty oraz w […]