Jak często kupować nowe opony samochodowe – co ma wpływ na ich eksploatację?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy lub też nie zwraca większej uwagi na bardzo istotną kwestię, jaką jest ogumienie w pojeździe. Opony samochodowe są jednym z najważniejszych elementów auta – odpowiadają za zachowanie bezpieczeństwa oraz równowagi podczas jazdy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak często wymieniać opony, aby zapewniały one jak największy komfort i dawały gwarancję bezpiecznej podróży samochodem. Jak więc wygląda sytuacja z żywotnością opon?

Wiek opon

Na samym początku warto sprawdzić jaki jest wiek ogumienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ jazda na starych oponach może być niekomfortowa i obciążająca. Za to odpowiedzialny jest kod DOT – symbol ten znajduje się na bocznej ścianie opony i określa jej długość istnienia. Termin produkcji określają trzy lub cztery cyfry, przy czym należy zaznaczyć, że trzeba uważać na opony z trzy-cyfrowym oznaczeniem, ponieważ były one wyprodukowane przed rokiem 2000. 

Trwałość opon

Prawda jest taka, że długość użytkowania opon to kwestia indywidualna. Trwałość zależy od wielu czynników, a jej dokładne określenie jest dosyć problematyczne. Przez to, że istnieje tak dużo składowych, wpływających na zużycie ogumienia, bardzo trudno jest wyznaczyć długość życia danego modelu. Nie ma tak naprawdę jednego, dokładnego limitu kilometrów czy też czasu, po którym opony trzeba wymienić. Można jednak powiedzieć, że przy umiarkowanej jeździe samochodem, warto wymienić ogumienie, do czasu, gdy przejedziemy około 50 000 km. Jednak czas też odgrywa ważną rolę, dlatego nierzadko nawet opony o niewielkim przebiegu wymagają wymiany, jeśli czas ich użytkowania jest zbyt długi.

Czynniki wpływające na starzenie się opon

Jak już wcześniej zostało wspomniane, czynników określających datę ważności opon może być wiele. Bardzo ważna jest chociażby odporność opony na ścieranie. Każda opona na bieżniku ma specjalny znacznik, do którego można ją używać i na to trzeba zwracać uwagę. Typ nawierzchni, po jakiej prowadzony jest samochód też jest istotny – a właściwie poziom jej chropowatości. Podobnie duże znaczenie ma to, po jakich drogach jeździmy. Starzenie się opon mogą przyspieszać także warunki, takie jak np. wysoka temperatura i oddziaływanie słońca. Należy wspomnieć również o tym, że opony nieużytkowane starzeją się szybciej.

Jak widać, trudno jest tak naprawdę określić, jak często powinno się wymieniać opony. Pewne jest jednak, że jeśli pojawi się myśl wymiany ogumienia – nie można z tym zwlekać. Warto zajrzeć na stronę dostępną pod adresem https://plusgum.pl/. Szeroka gama różnych opon zapewnia to, że każdy kierowca znajdzie te idealne dla swojego samochodu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Do jakich stylizacji wybierać podkolanówki?
Do jakich stylizacji wybierać podkolanówki?
Tegoroczna zima rozpieszcza nas wiosenną aurą, grube zimowe kurtki i ciepłe rajstopy leżą w szafie, za to kuszą nas lekkie […]
Czym kierować się w wyborze mebli do domu?
Czym kierować się w wyborze mebli do domu?
Pytanie, jak urządzić wnętrze ze smakiem, jest tym, które często zadajemy sobie podczas urządzania wnętrz w naszym domu czy mieszkaniu. […]
W jaki sprzęt powinien zainwestować gracz komputerowy?
W jaki sprzęt powinien zainwestować gracz komputerowy?
Każdy, kto gra w gry komputerowe częściej niż raz na miesiąc, wie, że do odpowiedniej jakości rozgrywki potrzebny jest dobry […]