W układach wentylacyjnych nawiewnych, nawiewno-wywiewnych oraz tych z rekuperacją, montowanych jest kilka rodzajów filtrów. W dzisiejszym poradniku dowiemy się czym są filtry wstępne, które znajdują się na początku całego układu. Sprawdzimy, jakie cząsteczki zatrzymują oraz jak wyglądają ich opory przepływu powietrza.
Filtr wstępny montuje się najczęściej przed głównymi silnikami wentylatora. Ma on za zadanie zbierać zanieczyszczenia o większej średnicy, które mogłyby uszkodzić łopaty dmuchawy. Najczęściej wykonany jest z włókniny, która jest wyjątkowo odporna na przedziurawienie, nawet gdyby uderzyło w nią duże ciało obce z wysoką prędkością. Filtry wstępne chronią więc cały układ wentylacji i to jest ich główna rola. Należy je często wymieniać, ponieważ zazwyczaj szybko zapychają się takimi elementami jak liście, małe gałązki i wszystko to, co przedostanie się przed kratę na czerpni powietrza. Dlatego też zazwyczaj montowane są w takich miejscach, do których jest łatwy dostęp, w celu przeprowadzenia ewentualnej wymiany.
Zgodnie z informacjami, które można znaleźć chociażby pod adresem https://www.filterpoz.pl/klasy-filtrow/f-7/, filtry wstępne mają niskie opory przepływu powietrza. Ma to duże znaczenie z tego powodu, że ich głównym zadaniem jest ochrona aktywnych elementów system wentylacyjnego. Nie ma więc powodu, by nadmiernie hamowały przepływ powietrza i wprowadzały duże opory, które musi przezwyciężyć silnik wentylatora. Dzięki temu mogą też być umieszczone przed dmuchawą, gdzie spręż układu jest o wiele niższy.