W wielu przypadkach powierzchnie przedmiotów lub części urządzeń muszą zostać dodatkowo obrobione. Ta dodatkowa obróbka może być wykonywana zaraz po wykonaniu elementu lub podczas renowacji i konserwacji. Bardzo często dwie metody obróbki powierzchniowej jest ze sobą mylonych. Sprawa dotyczy elektrochemicznego polerowania oraz chromowania.
Chromowanie oraz elektropolerowanie, choć obydwie metody polegają na elektrolizie, różnią się od siebie. Ich stosowanie jest również dzięki temu dobierane w zależności od potrzeb. Elektropolerowanie ma na celu przede wszystkim sprawienie, aby chropowatość powierzchni była jak najmniejsza, bez fizycznej ingerencji w element. W wyniku poprawy parametru Ra (średnie arytmetyczne odchylenie profilu od linii średniej) warstwa zewnętrzna nabiera większego połysku, ale bywa to traktowane jako efekt uboczny. Chromowanie ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie metalu przed korozją, choć nabłyszczający efekt estetyczny jest przeważnie też pożądany.
Na rynku istnieje wiele firm, które oferują elektrolityczną obróbkę powierzchni metali, a ich ofertę znajdziesz na stronie: https://www.tegal.pl/. Niestety, tylko niektóre z nich oferują jednocześnie proces chromowania (inaczej również pasywacji) oraz polerowania elektrochemicznego. Wynika to głównie z faktu, że polerowanie elektrochemiczne jest procesem niezwykle trudnym do przeprowadzenia. Każda firma ma na niego swój patent, których pilnie strzeże przed konkurencją.