Drewno jest stosowane w wielu dziedzinach przemysłu, w tym przede wszystkim w kontekście tworzenia mebli oraz elementów potrzebnych podczas prac budowlanych i wykończeniowych. Obróbka tego surowca wymaga odpowiednich kwalifikacji i sporej wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Jednym z wiążącym się z tym zawodów jest stolarstwo. Jak wyglądają obowiązki stolarza i jakie warunki muszą spełniać osoby decydujące się na wykonywanie tej profesji?
Mianem stolarza określa się rzemieślnika, który zajmuje się obróbką drewna i tworzeniem różnych elementów z tego surowca. Jest to zawód o bardzo bogatej tradycji, choć jak w przypadku wielu prac fizycznych zwykle nie utożsamia się go z wysoką pozycją społeczną. Bardzo często osoby te mylone są z cieślami i choć w obu tych dziedzinach podstawą są działania z wykorzystaniem drewna, to efekty takich procesów są zgoła inne. Cieślę interesują przede wszystkim elementy wchodzące w skład konstrukcji budynków, podczas gdy stolarz ma zwykle niezbyt wiele wspólnego z budownictwem. Jeśli przyjmuje tego typu zlecenia to dotyczą one z reguły przygotowania schodów, podłóg, drzwi czy też ram okiennych lub drzwiowych. W pewnym momencie masowa produkcja wyrobów drewnianych dokonywana w fabrykach mocno zagroziła zakładom stolarskim, lecz szybko okazało się, iż takie produkty mają wiele mankamentów. Z tego względu stolarze wciąż nie muszą się obawiać o brak zleceń, gdyż z ich usług korzysta wiele osób.
Niektórzy stolarze zajmują się wybranymi elementami budowlanymi, lecz obecnie zawód ten bazuje na wykonywaniu mebli oraz drewnianych przedmiotów codziennego użytku. Część z nich jest stosunkowo prosta, natomiast niektóre wymagają nie tylko sporych umiejętności, ale i rozwiniętej wyobraźni. Szczególnie cenioną usługą jest przygotowywanie umeblowania na wymiar, które pozwoli na dopasowanie takich rzeczy pod kątem układu pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Klienci osób pracujących w tym zawodzie często zgłaszają się również do nich, gdy chcą uzyskać wyjątkowe i unikalne meble, które będą się odróżniać od tych produkowanych masowo, dostępnych w sklepach. Stolarz może się zajmować także konserwacją oraz renowacją umeblowania, w tym w szczególności antyków. W kontekście obróbki drewna wykonywane są takie czynności jak: wycinanie i przycinanie elementów drewnianych, szlifowanie, heblowanie, frezowanie, bejcowanie, lakierowanie, oklejanie czy łączenie poszczególnych części (zwykle z wykorzystaniem kleju, gwoździ lub śrub). W tym celu potrzebne są profesjonalne narzędzia stolarskie, którymi trzeba operować z dużym wyczuciem. Wiele z nich posiada ostre zakończenia, które bez odpowiedniej praktyki mogą się zakończyć nawet bardzo poważnymi urazami rąk.
W kontekście tego zawodu niebagatelną rolę odgrywają zdolności manualne, które obejmują niemal wszystkie działania podejmowane w ramach takich obowiązków. Przydatna jest także wyobraźnia przestrzenna oraz kreatywność, jeśli dany stolarz chce tworzyć unikalne meble lub realizować specjalne projekty na zamówienie. Osoba decydująca się na taki fach musi mieć podstawową wiedzę matematyczną, wymaganą przy pomiarach i obliczeniach. Dodatkowym aspektem jest możliwość zarówno tworzenia, jak i odczytania rysunków technicznych. W kontekście cech personalnych bardzo ważne są staranność i cierpliwość, gdyż wiele czynności z zakresu prac stolarskich wymaga znacznej dokładności oraz precyzji, by osiągnąć pożądane efekty. Pod kątem aspektów fizycznych potrzebna będzie z kolei siła, dobry wzrok oraz ogólne zdrowie, gdyż zawód ten jest stosunkowo wymagający również względem obciążeń dla ciała. Poszczególne zajęcia wiążą się ze znacznym wysiłkiem oraz długimi godzinami spędzonymi w jednej pozycji, co bardzo obciąża stawy oraz kręgosłup. Czynnikiem powodującym spory dyskomfort może być także hałas wywołany działaniem niektórych narzędzi.
Podstawy tego zawodu można poznać na specjalnych kursach, które są dobrym rozwiązaniem dla pasjonatów stolarstwa, którzy nie kształcili się w tym kierunku. Z myślą o pracy w tej dziedzinie dobrym wyborem są technika czy szkoły zawodowe, natomiast decyduje się na to również wiele osób po wyższych studiach na odpowiednich kierunkach technicznych. W kontekście wiedzy teoretycznej najważniejsze są informacje dotyczące rodzajów i właściwości drewna, substancji chemicznych wykorzystywanych przy pracy z tym surowcem czy charakterystyką działania poszczególnych urządzeń stolarskich. Kluczowym aspektem są jednak umiejętności praktyczne, które można nabyć podczas praktyk u boku rzemieślnika czy w specjalnych szkołach. Z tego względu cenione są osoby po technikach i zawodówkach, które posiadają odpowiednią wiedzę i zaznajomiły się już z praktycznym wymiarem czynności wykonywanych w ramach tego zawodu. Zależnie od wykształcenia i obranej specjalizacji można wyróżnić stolarzy zajmujący się różnymi profesjami: elementami budowlanymi, galanterią drzewną, meblami tradycyjnymi lub artystycznymi czy nawet instrumentami muzycznymi.