Remont drogi to sytuacja, z którą osoby prowadzące różne pojazdy spotykają się bardzo często. Tego typu utrudnienia bywają uciążliwe, ale konieczne, ponieważ ich celem jest naprawa nawierzchni jezdni, co w przyszłości skutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa. Miejsca tego typu robót powinny być jednak zawsze odpowiednio oznaczone za pomocą stosownych urządzeń i znaków, zgodnie z konkretnymi zasadami. Zostaną one wymienione w dalszej części artykułu.
W trakcie remontu drogi stosuje się określone znaki drogowe i inne elementy ostrzegające kierowców przed potencjalnych zagrożeniem. Wiele z nich jest dostępnych na https://www.matech.com.pl/. Jeśli jakaś trasa jest wyłączona z ruchu, wówczas wykorzystuje się specjalne zapory z odblaskami, wykonane z tworzywa sztucznego. Często są one pomalowane biało-czerwoną, ewentualnie pomarańczową farbą.
Z kolei w sytuacji, gdy na jezdni występuje zwężenie, do jego oznaczenia używa się słupków ostrzegawczych. Uzupełnieniem wymienionych elementów są pionowe tablice informacyjne (tzw. kierujące), umieszczane co najmniej kilkaset metrów przed miejscem robót. Ponadto drogowcy nierzadko posługują się lampami ostrzegawczymi, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, kiedy panują ograniczone warunki oświetleniowe. Inne urządzenia i akcesoria to m.in.:
– taśmy ostrzegawcze – stosowane przede wszystkim do ograniczenia ruchu osób pieszych na określonym odcinku drogi (np. w miejscu wykopów)
– tymczasowa sygnalizacja świetlna – wykorzystywana, gdy niezbędne jest zamknięcie jednej strony jezdni (wprowadza się wówczas ruch wahadłowy)
– pachołki – do oznaczania zwężeń, uskoków i innych ważnych z punktu widzenia kierowców miejsc