Pellet to stosunkowo nowa propozycja na polskim rynku paliw. Tymczasem w wielu krajach Europy Zachodniej jest najtańszym i najczęściej używanym materiałem grzewczym. Przyjrzyjmy się, czym wyróżnia się ten granulat na tle innych opałów oraz czy nadaje się do ogrzewania domów rodzinnych?
Pellet jest to paliwo produkowane z szeroko pojętych odpadów naturalnych. Najczęściej do jego produkcji służą odpady drzewne. Występuje w formie suchych, kilkumilimetrowych granulek. Najwyższą wartość opałową ma pellet drzewny, który może osiągać 18 MJ/kg, co przy relatywnie niskich cenach jest bardzo dobrym wynikiem.
Na ogrzanie jednego domu w sezonie potrzeba maksymalnie 8 ton granulatu. W przeciwieństwie do węgla, pellet zawsze charakteryzuje niska wilgoć, dzięki czemu nie trzeba martwić się jego efektywnością.
Ogrzewanie domu granulatem ma kilka przewag nad używaniem w tym celu węgla. Przede wszystkim jest ekologicznym i czystym paliwem. Nie tylko emituje mniejszą ilość CO2 do atmosfery, ale powstały w piecu pył jest znacznie łatwiejszy do usunięcia, niż węglowy. Łatwiej także o uzupełnianie zapasów, ponieważ pellet można zakupić już w formie kilkunastokilogramowych worków np. na https://www.sambudrol.pl/.
Co prawda korzystanie z granulatu wymaga przebudowy pieca, jednak jest to inwestycja, która prędko się zwraca. Dominacja paliw ekologicznych jest tylko kwestią czasu i warto się już do tego przygotowywać. Przejście na pellet to obecnie najlepsza oferta tego typu, która pozwala oszczędzać zarówno pieniądze jak i czas.